21 C

Εσπανιόλ – Σεβίλλη 2-3: Ο νεαρός Καρμόνα έδωσε παράταση στην παραμονή του Λοπετέγκι

Για τον Γιούλεν Λοπετέγκι η αναμέτρηση στο Κορνεγιά είχε χαρακτήρα τελικού καθώς γνώριζε πως σε περίπτωση ήττας θα αποχαιρετούσε οριστικά τη Σεβίλλη. Ο Ισπανός πήρε βαθιά ανάσα αφού οι Ανδαλουσιάνοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη (2-3) στο πρωτάθλημα απέναντι στην Εσπανιόλ.

Για να συμβεί αυτό έπρεπε ένα παιδί από τις ακαδημίες να δώσει τη λύση. Ο 20χρονος Καρμόνα ξεκίνησε βασικός στο δεξί άκρο της άμυνας και με μια ασίστ και δύο γκολ υπέγραψε το πρώτο τρίποντο των Σεβιγιάνων.

Με τη… σέντρα έδωσε στον Λαμέλα που από δύσκολη γωνία έκανε το 0-1 ενώ στο 26′ αξιοποίησε την γκέλα του Καμπρέρα και έγραψε το 0-2. Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ισπανός μπακ έκανε το 0-3.

Η Εσπανιόλ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χοσέλου και γκολ του Μπρέθγουεϊτ όμως δεν μπόρεσε να βρει τρίτο γκολ και οι Σεβιγιάνοι πήραν τους τρεις βαθμούς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9/9

Τζιρόνα – Βαγιαδολίδ 2-1 (21′ Ρεϊνιέρ, 88′ Ρομέου / 38′ Μοντσού)

Σάββατο 10/9

Ράγιο Βαγιεκάνο – Βαλένθια 2-1 (5′ Ίσι, 52′ αυτ. Νίκο / 90+4′ Ντιακαμπί)

Εσπανιόλ – Σεβίλλη 2-3 (45+4′ πεν. Χοσέλου, 62′ Μπρέθγουεϊτ / 1′ Λαμέλα, 26′, 45′ Καρμόνα)

Κάντιθ – Μπαρτσελόνα (19:30)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Θέλτα (22:00)