19.3 C

Βαθμό στο 92′ Στουτγκάρδη κόντρα στην Μπάγερν (2-2), η Λειψία ισοπέδωσε την Ντόρτμουντ στο ντεμπούτο του Ρόζε

Η Μπάγερν απογοήτευσε και γνώρισε τρίτη διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα δεχόμενη γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2) στο Μόναχο κόντρα στη Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου (βασικός και με ασίστ στο 1-1).

Οι Βαυαροί έχουν ξεκινήσει κάκιστα τη σεζόν και προβληματίζουν με την απόδοσή τους στο χορτάρι. Στο πρώτο μέρος δυσκολεύτηκαν να βρουν διαδρόμους και την πρώτη φορά που το πέτυχαν ο Τελ μετά το γύρισμα του Ντέιβις έκανε το 1-0. Ο Γάλλος επιθετικός που αποκτήθηκε από τη Ρεν έγραψε ιστορία αφού σε ηλικία 17 ετών και 136 ημερών έγινε ο νεότερος που ξεκινά στη βασική ενδεκάδα των Βαυαρών και μάλιστα ο νεότερος που σκοράρει!

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την απάντηση αλλά το γκολ του Γκιρασί ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ νωρίτερα του Φούλραϊχ στον Κίμιχ. Τελικά ο Φούλραϊχ μετά την κάθετη του Μαυροπάνου ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ (57′) με τη χαρά να κρατάει λίγο αφού ο Μουσιάλα έκανε το 2-1 στο 60′.

Ένα πέναλτι του Ντε Λιχτ στις καθυστερήσεις – και η γενικότερη αδυναμία των Βαυαρών να σταθούν καλά αμυντικά – επέτρεψε στη Στουτγκάρδη να αποσπάσει βαθμό στο 92′ με την εύστοχη εκτέλεση του Γκιρασί.

Εντυπωσιακό ντεμπούτο στον πάγκο της Λειψίας έκανε ο Μάρκο Ρόζε. Ο Γερμανός προπονητής έδωσε άλλη ψυχολογία στην ομάδα του κι αυτή διέσυρε με 3-0 την Ντόρτμουντ που ήταν η ομάδα από την οποία αποχώρησε στο τέλος της περασμένης σεζόν!

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Όρμπαν άνοιξε το σκορ για να ακολουθήσει το 2-0 στο 45′ με τον κεραυνό του Σόμποσλαϊ. Οι Βεστφαλοί παρότι βελτιώθηκαν στο δεύτερο μέρος, αμυντικά προβλημάτισαν με τον Βέρνερ να χάνει μοναδικές ευκαιρίες για το 3-0 αλλά εν τέλει να μοιράζει ασίστ στον Χαϊντάρα για το τελικό 3-0.

Η Λεβερκούζεν απέσπασε τον τέταρτο βαθμό της στο πρωτάθλημα (πρώτη ισοπαλία) στην έδρα της Χέρτα χάρη στο γκολ του Σικ στο 80′ (2-2).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9/9

Βέρντερ Βρέμης – Άουγκσμπουργκ 0-1 (63′ Ντεμίροβιτς)

Σάββατο 10/9

Μπάγερν – Στουτγκάρδη 2-2 (36′ Τελ, 60′ Μουσιάλα / 57′ Φούλραϊχ, 90+2′ πεν. Γκιρασί)

Λειψία – Ντόρτμουντ 3-0 (6′ Όρμπαν, 45′ Σόμποσλαϊ, 84′ Χαϊντάρα)

Χόφενχαϊμ – Μάιντς 4-1 (53′ Κράμαριτς, 69′ Πρόμελ, 80′ Νταμπούρ, 90+2′ Καντεράμπεκ / 83′ Κερ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βόλφσμπουργκ 0-1 (60′ Λακρουά)

Χέρτα Βερολίνου – Λεβερκούζεν 2-2 (56′ Σερντάρ, 74′ Ρίχτερ / 49′ Ντεμιρμπάι, 80′ Σικ)

Σάλκε – Μπόχουμ (19:30)