18.8 C

Η Λουντογκόρετς υπέταξε με 2-1 τη Ρόμα, διπλό με Ενκέτια για Άρσεναλ και νίκες στις καθυστερήσεις για Φενέρ και Ρεν

Τη νίκη της 1ης αγωνιστικής στο Europa League πέτυχε η Λουντογκόρετς απέναντι στο Ράζγκραντ κόντρα στη Ρόμα (2-1) που έκανε το λάθος να την υποτιμήσει.

Οι Βούλγαροι μπορεί να μην είχαν την τελική ενέργεια στο πρώτο μέρος αλλά στο 72′ ο Κάουλι νίκησε τον Πατρίσιο μετά την πάσα του Πιοτρόφσκι και άγχωσε τους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν στο 86′ με τον Σομουρόντοφ μετά τη σέντρα του Πελεγκρίνι από τα δεξιά. Η ομάδα του Σιμούντζα δύο λεπτά μετά το 1-1 βρήκε γκολ με τη χρυσή αλλαγή της (Νονάτο) και τιμώρησε τη Ρόμα που βρίσκεται ήδη να κυνηγάει Λουντογκόρετς και Μπέτις στον όμιλο.

Για κάποια από τα φαβορί η βραδιά κύλησε ιδανικά. Η Άρσεναλ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Ζυρίχη και με πρωταγωνιστή τον Ενκέτια έφυγε με το «διπλό» από την Ελβετία (1-2). Οι Κανονιέρηδες προηγήθηκαν στο 16′ όταν μετά από αντεπίθεση ο Ενκέτια γύρισε στην περιοχή για τον Μαρκίνιος που στο ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα έκανε άψογη εκτέλεση για το 0-1. Η Ζυρίχη ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (σε παράβαση του Ενκέτια) στο 44′ αλλά ο Άγγλος επιθετικός στο 62′ πήρε το αίμα του πίσω και έκανε το 0-2.

Η Μπέτις έφυγε με το διπλό από την Ελσίνκι (0-2) χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε ο Γουίλιαν Ζοσέ – από ένα σε κάθε ημίχρονο – ενώ η Μπράγκα πέρασε από το Μάλμε (2-0) με το ίδιο σκορ χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η Φενέρμπαχτσε με δυνατό σουτ του Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις λύγισε τη σκληροτράχηλη Ντιναμό Κιέβου με 2-1 στην Κωνσταντινούπολη, ενώ ανάλογο – ευτυχές – φινάλε είχε η αναμέτρηση της Ρεν στη Λάρνακα απέναντι στην ΑΕΚ. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο 29′ με το τρομερό γκολ του Τεατέ (νωρίτερα είχε δοκάρι), ισοφαρίστηκαν στο 33′ αλλά στις καθυστερήσεις ο Ασινιόν με τρομερό τακουνάκι στη σέντρα του Σουλεμάνα έκανε το 1-2.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΕΚ Λάρνακας – Ρεν 1-2 (33′ Όιερ / 29′ Τεατέ, 90+4′ Ασινιόν)

Ελσίνκι – Μπέτις 0-2 (45+3′ πεν., 64′ Γουίλιαν Ζοσέ)

Ζυρίχη – Άρσεναλ 1-2 (44′ πεν. Κριεζίου / 16′ Μαρκίνιος, 62′ Ενκέτια)

Λουντογκόρετς – Ρόμα 2-1 (72′ Κάουλι, 88′ Νονάτο / 86′ Σομουρόντοφ)

Μάλμε – Μπράγκα 0-2 (30′ Μπρούνο Ροντρίγκες, 70′ πεν. Ρικάρντο Όρτα)

Ουνιόν Βερολίνου – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 0-1 (39′ Λίνεν)

Φενέρμπαχτσε – Ντιναμό Κιέβου 2-1 (35′ Ενρίκε, 90+3′ Μπατσουαγί / 64′ Τσιγκάνκοφ)

Αϊντχόφεν – Μπόντο Γκλιμτ 1-1 (63′ Γκάκπο / 44′ Γκρόνμπαεκ)

Ερυθρός Αστέρας – Μονακό (22:00)

Λάτσιο – Φέγενορντ (22:00)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ρεάλ Σοσιεδάδ (22:00)

Ναντ – Ολυμπιακός (22:00)

Ομόνοια – Σέριφ (22:00)

Στουρμ Γκρατς – Μίντιλαντ (22:00)

Φράιμπουργκ – Καραμπάγκ (22:00)