14.4 C

Σερβία – Φινλανδία 100-70: Αρκούσε ένα εκρηκτικό 20λεπτο για την αήττητη παρέα του Γιόκιτς (vid)

Μέσα σε 20 λεπτά στο οποίο δίδαξε μπάσκετ η Σερβία «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες (100-70) τη Φινλανδία και έκανε το «τρία στα τρία» στον 4ο όμιλο του Eurobasket με φόντο τα νοκ-άουτ και τη φάση των «16».

Οι Σέρβοι ήταν εκρηκτικοί στις πρώτες δύο περιόδους και έκαναν σκόνη και θρύψαλα την άμυνα των Φινλανδών που έπεσε στο 1-2.

Ένα πρώτο ημίχρονο… φωτιά ήταν αρκετό για την Σερβία, προκειμένου να επιβάλει το ρυθμό της και να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης. Σουτάροντας με 72% εντός πεδιάς (23/32 σουτ) και… ορεξάτοι στο κομμάτι της δημιουργίας (19 ασίστ), οι «Πλάβι» κυριάρχησαν στο παρκέ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο μη αναστρέψιμο +28 (62-34 στο 20΄) και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς και ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Νεμάνια Νέντοβιτς, οδήγησαν την επίθεση της Σερβίας, σημειώνοντας από 14 πόντους, ενώ ο ΝΒΑερ Νίκολα Γιόκιτς τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ (13π., 14ρ., 7ασ.). Από την Φινλανδία προσπάθησε ο «συνήθης-ύποπτος», Λάουρι Μαρκάνεν, με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Αύριο (6/9) η Σερβία θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ και η Φινλανδία την Τσεχία.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 62-34, 76-48, 100-70.