19.7 C

Βαλένθια – Χετάφε 5-1: Πάρτι στο Μεστάγια με καλεσμένο τον… Σόρια

Με εντυπωσιακό τρόπο η Βαλένθια πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα (και αυτή στο Μεστάγια) καθώς επικράτησε με 5-1 της Χετάφε για την 4η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος ή για την ακρίβεια στα πρώτα 16 λεπτά. Το υπέροχο γκολ του Τόνι Λάτο στο 7ο λεπτό με κλειστή ντρίμπλα και εκτέλεση με το κακό του πόδι το δεξί ήταν εκείνο που έδωσε τον ρυθμό στη… φιέστα που ακολούθησε με καλεσμένο τον… Νταβίδ Σόρια που ήταν σε κάκιστη μέρα κάτω από τα δοκάρια.

Ο Λίνο στο 14′ έκανε το 2-0 με υπέροχη προσωπική ενέργεια και αμέσως μετά τη σέντρα ήρθε το τρίτο γκολ από λάθος του Σόρια που έδωσε την ευκαιρία (ασίστ) στον Καστιγιέχο να σκοράρει από δύσκολη θέση.

Ο Νίκο και ο Ούγκο Ντούρο εκμεταλλεύτηκαν τα νέα λάθη των φιλοξενούμενων και πέτυχαν άλλα δύο γκολ, με τη Χετάφε να πετυχαίνει το γκολ της τιμής με το ωραίο σκαστό σουτ του Άλβαρες. Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω των αποβολών των Μορίμπα και Αραμπάρι για σκληρά μαρκαρίσματα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 2/9

Θέλτα – Κάντιθ 3-0 (56′, 75′ Άσπας, 62′ Ροντρίγκες)

Σάββατο 3/9

Μαγιόρκα – Τζιρόνα 1-1 (87′ Ραϊγιο / 90+2′ Σαΐθ)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπέτις 2-1 (9′ Βινίσιους, 65′ Ροντρίγκο / 17′ Κανάλες)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (55′ Σαντίκ / 5′ Μοράτα)

Σεβίλλη – Μπαρτσελόνα 0-3 (21′ Ραφίνια, 36′ Λεβαντόφσκι, 50′ Έρικ Γκαρθία)

Κυριακή 4/9

Οσασούνα – Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (54′ Ορόθ, 90′ Ρουμπέν Γκαρθία / 75′ Λεζέν)

Μπιλμπάο – Εσπανιόλ 0-1 (83′ Μπρέθγουεϊτ)

Βιγιαρεάλ – Έλτσε 4-0 (26′ Μορένο, 36′ Λο Σέλσο, 89′ Κοκλέν, 90+4′ Μοράλες)

Βαλένθια – Χετάφε 5-1 (7′ Λάτο, 14′ Λίνο, 16′ Καστιγιέχο, 65′ Νίκο, 68′ Ντούρο / 78′ Άλβαρες)