16.4 C

Ασταμάτητη η Μπράιτον, διέσυρε με 5-2 τη Λέστερ και έπιασε τετράδα

Η Μπράιτον επέστρεψε στις νίκες και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της Premier League ισοπεδώνοντας με 5-2 την ουραγό (και χωρίς βαθμό) Λέστερ στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Amex.

Η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ έκανε μια από τις πιο παραγωγικές εμφανίσεις της για να φτάσει τις τέσσερις νίκες (έχει και μια ισοπαλία) σε έξι παιχνίδια.

Το σκορ άνοιξε με ένα πολύ γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων με το πλασέ του Ιχεανάτσο σε κενή εστία αλλά οι γηπεδούχοι μέσα σε 5′ (10′-15′) το έφεραν τούμπα με το αυτογκόλ του Τόμας και το διαγώνιο σουτ του Καϊσέδο.

Μια καταπληκτική βαθιά μπαλιά του Τίλεμανς έφερε τον Ντάκα σε θέση βολής που ισοφάρισε σε 2-2 στο πρώτο μέρος κόντρα στη ροή του αγώνα.

Οι Γλάροι κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους αλλά παρά το ακυρωθέν (μαγικό) γκολ του Μακ Άλιστερ στο 47′ (υπήρξε οφσάιντ του Γουέλμπεκ στην εκτέλεση φάουλ που προηγήθηκε) αλλά το τρίτο τέρμα ήρθε στο 64′ με το πλασέ του Τροσάρ μετά την κάθετη του Αργεντινού. Ο Βέλγος κέρδισε και πέναλτι από τον Εντιντί για να το εκτελέσει ο ΜακΆλιστερ για το 4-2 πριν ακολουθήσει το… κερασάκι στην τούρτα από τον Αργεντινό στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 5-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 3/9

Έβερτον – Λίβερπουλ 0-0

Γουλβς – Σαουθάμπτον 1-0 (45+1′ Ποντένσε)

Μπρέντφορντ – Λιντς 5-2 (30′ πεν., 43′, 58′ Τόνεϊ, 80′ Εμπεουμό, 90+2′ Γουισά / 79′ Ρόκα)

Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 0-0

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπόρνμουθ 2-3 (33′ Κουγιατέ, 45+2′ πεν. Τζόνσον / 51′ Μπίλινγκ, 63′ Σολάνκε, 87′ Άντονι)

Τότεναμ – Φούλαμ 2-1 (40′ Χόιμπιεργκ, 75′ Κέιν / 83′ Μίτροβιτς)

Τσέλσι – Γουέστ Χαμ 2-1 (76′ Τσίλγουελ, 88′ Χάβερτς / 62′ Αντόνιο)

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (74′ Μπέιλι / 50′ Χάαλαντ)

Κυριακή 4/9

Μπράιτον – Λέστερ 5-2 (10′ αυτ. Τόμας, 15΄ Καϊσέδο, 64΄ Τροσάρ, 71΄ πεν., 90+7′ Μακ Άλιστερ / 1΄ Ιχεανάτσο, 33΄ Ντάκα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ (18:30)