16.6 C

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Το 10ο γκολ-ρεκόρ του Χάαλαντ δεν έφτανε για τους πρωταθλητές, απώλεια και στο Μπέρμιγχαμ

Σε δεύτερη – από τις ως τώρα τρεις φετινές – εκτός έδρας αναμέτρηση η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη μένοντας στο 1-1 με την Άστον Βίλα.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας πλήρωσαν τη χαλάρωσή τους μετά το 0-1 του Έρλινγκ Χάαλαντ στο 50′ (ο Νορβηγός έφτασε τα 10 γκολ στις έξι πρώτες αγωνιστικές για να πετύχει κάτι που δεν έχει κάνει κανείς τόσο νωρίς στη σεζόν) και οι παίκτες του Στίβεν Τζέραρντ αξιοποίησαν τη μία από τις δύο μεγάλες ευκαιρίες τους για να φτάσουν στην ισοφάριση και να αποσπάσουν τον τέταρτο βαθμό τους στο πρωτάθλημα.

Τα αλλεπάλληλα λάθη στη μεσοαμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων έφεραν τον Ράμσεϊ σε καλή θέση στα αριστερά, εκείνος γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον… παραγκωνισμένο Μπέιλι που εκτέλεσε με τη μία τον Έντερσον για να κάνει το 1-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν έφτιαξε ευκαιρίες και αντίθετα μπλόκαρε απέναντι στους καλά οχυρωμένους γηπεδούχους, με τον Εμιλιάνο Μαρτίνες πάντως να σταματά τον Φόντεν στις καθυστερήσεις και ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα ο Ρόδρι και ο Μαχρέζ έχασαν τις δικές τους ευκαιρίες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 3/9

Έβερτον – Λίβερπουλ 0-0

Γουλβς – Σαουθάμπτον 1-0 (45+1′ Ποντένσε)

Μπρέντφορντ – Λιντς 5-2 (30′ πεν., 43′, 58′ Τόνεϊ, 80′ Εμπεουμό, 90+2′ Γουισά / 79′ Ρόκα)

Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 0-0

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπόρνμουθ 2-3 (33′ Κουγιατέ, 45+2′ πεν. Τζόνσον / 51′ Μπίλινγκ, 63′ Σολάνκε, 87′ Άντονι)

Τότεναμ – Φούλαμ 2-1 (40′ Χόιμπιεργκ, 75′ Κέιν / 83′ Μίτροβιτς)

Τσέλσι – Γουέστ Χαμ 2-1 (76′ Τσίλγουελ, 88′ Χάβερτς / 62′ Αντόνιο)

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (74′ Μπέιλι / 50′ Χάαλαντ)