18.9 C

Μίλαν – Ίντερ 3-2: Ο δυναμίτης Λεάο υπέγραψε την ανατροπή στο μεγάλο ντέρμπι του Μιλάνου (vid)

Η Μίλαν έστειλε με τον πιο εμφατικό τρόπο το μήνυμα πως είναι η πρωταθλήτρια και σκοπεύει να υπερασπιστεί τα κεκτημένα.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας με ανατροπή πήραν το ντέρμπι με την Ίντερ στο Σαν Σίρο (3-2) και πάτησαν κορυφή με 11 βαθμούς με τη Ρόμα τη Νάπολι και τη Λάτσιο να καλοβλέπουν επίσης την πρώτη θέση αν πάρουν νίκη, την ώρα που οι Νερατζούρι έμειναν στο -2.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι δέχθηκε ένα «κρύο» γκολ στο 21ο λεπτό όταν ο Μπρόζοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας από την κάθετη πάσα του Κορέα αλλά η απάντησε ήρθε μόλις οχτώ λεπτά αργότερα: Από πίεση ψηλά ο Τονάλι άνοιξε αριστερά στον Λεάο που εκτέλεσε ιδανικά για το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

O Πορτογάλος επιθετικός ήταν ανίκητος στις μονομαχίες του και εκείνος που σε κάθε αντεπίθεση σκόρπιζε τον τρόμο σε κάθε αντεπίθεσή του. Έφτιαξε το γκολ του Ζιρού στο 54′ για το 2-1 και έξι λεπτά αργότερα οι δύο ποδοσφαιριστές άλλαξαν ρόλους με τον Λεάο να ελίσσεται ανάμεσα σε τρεις αμυντικών των Νερατζούρι και από τα αριστερά να εκτελεί για το 3-1.

Η Ίντερ στο 67′ μείωσε σε 3-2 με τον Τζέκο ο οποίος είχε ευκαιρίες για να σοκάρει το Μιλάνο με ένα ακόμα γκολ. Σε όλες τις περιπτώσεις ο Μενιάν βρήκε μπροστά και επιβεβαίωσε πως πρόκειται για έναν τερματοφύλακα παγκόσμιας κλάσης με τις επεμβάσεις του στο σουτ του Βόσνιου και στη μακρινή προσπάθεια του Τσαλχάνογλου που έδιωξε σε κόρνερ.