24.6 C

Νορβηγία – Ελλάδα 0-3: Στα τελικά του Eurovolley 2023 η εθνική Γυναικών

Για 3η συνεχόμενη φορά και 7η στην ιστορία της η εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2023.

Η ελληνική ομάδα νίκησε άνετα με 3-0 τη Νορβηγία και με την 4η νίκη της σε ισάριθμα ματς του 6ου προκριματικού ομίλου «σφράγισε» την παρουσία της στην τελική φάση της διοργάνωσης, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε των προκριματικών.

Στο πρώτο σετ το αρχικό 1-2 έγινε 1-15 για την Εθνική, η οποία με σέρβερ την Όλγα Στράντζαλη (είχε 3 άσσους στο διάστημα αυτό) δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή στη Νορβηγία, που δυσκολευόταν να τελειώσει τις επιθέσεις της και οι αθλήτριες της γαλανόλευκης με καλό μπλοκ-άμυνα έκαναν σερί 12-0. Το σετ τελείωσε με 25-7 με επίθεση της αρχηγού, Όλγας Στράντζαλη.

Με σερί 0-11 ξεκίνησε το δεύτερο σετ η «γαλανόλευκη» με την Λαμπρινή Κωνσταντινίδου στο σερβίς. Η Νορβηγία δεν μπορούσε να αναπτύξει την μπάλα στην επίθεση, με την Εθνική μας ομάδα να είναι αποτελεσματική πάνω στο φιλέ και στις κόντρα επιθέσεις. Το σετ τελείωσε εύκολα με 11-25.

Στο τρίτο σετ οι αθλήτριες της Εθνικής χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στη Νορβηγία να προηγηθεί τρεις φορές με +4 (8-4, 10-6, 13-9), αναγκάζοντας τον Μαρτσέλο Αμποντάνζα να καλέσει τάιμ άουτ. Σταδιακά η Ελλάδα ανέβασε και πάλι την απόδοσή της, για να ισοφαρίσει με μπλοκ η Σταματία Κυπαρίσση (15-15). Με επίθεση της ίδιας περάσαμε μπροστα (15-16), για να φτάσουμε στο 20-25 για το τελικό 0-3.