22.7 C

Βέλγιο – Γεωργία 79-76: Νίκη στην παράταση, συνεχίζεται η ατυχία για την οικοδέσποινα ομάδα του Ζούρου (vid)

Το σοκ από την απώλεια του Τόρνικε Σενγκέλια ήταν τεράστιο, αλλά η Γεωργία το πάλεψε κόντρα στο Βέλγιο. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου παρόλα αυτά γνώρισε την ήττα στην παράταση απέναντι στους Βέλγους στην Τιφλίδα και μπροστά στον κόσμο της με 79-76.

Τα άσχημα νέα δεν σταματούν όμως εκεί για την οικοδέσποινα αφού ο Γκόγκα Μπιτάτζε τραυματίστηκε και είναι αμφίβολος για τη συνέχεια του Eurobasket.

Το Βέλγιο είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δεν επέτρεψε στη Γεωργία να το πιστέψει μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο όταν με τη βοήθεια του κόσμου της έτρεξε ένα επιμέρους 0-15 για να προσπεράσει. Οι Βέλγοι πάντως ισοφάρισαν ξανά (70-70) και οδήγησαν το ματς στην παράταση.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έμεινε από ενέργεια, σοκαρίστηκε από την απώλεια του Μπιτάτζε και γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 38-32, 58-51, 70-70, 79-76