12.5 C

Βοσνία – Ουγγαρία 95-85: Μούσα και Νούρκιτς έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη στην τρίτη περίοδο

Η πρεμιέρα του Β’ ομίλου στο Eurobasket βρήκε τη Βοσνία νικήτρια με 95-85 στην αναμέτρηση με την Ουγγαρία.

Τζανάν Μούσα και Γιουσούφ Νούρκιτς σημείωσαν από 19 πόντους και ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των Βόσνιων που είχαν σε εξαιρετική μέρα και τον Ρόμπερσον με 18. Από την άλλη πλευρά οι Ούγγροι είχαν κορυφαίους τους Μπένκε και Χάνγκα με 20 και 16 αντίστοιχα.

Η Ουγγαρία ήταν ιδιαίτερα μαχητική ειδικά στο πρώτο μέρος που είχε διαρκώς το προβάδισμα. Με ένα σερί 10-0 η Βοσνία πήρε το πάνω χέρι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ούγγρους να μειώνουν στους τρεις στην τέταρτη περίοδο αλλά να μην πετυχαίνουν κάτι περισσότερο και να γνωρίζουν την ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 45-46, 73-63, 95-85

ΒΟΣΝΙΑ: Νούρκιτς 19 (1), Ρόμπερσον 18 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Άτιτς 5, Χαλίλοβιτς 16 (9 ριμπάουντ), Γκέγκιτς 5 (1), Καμένιας 4 (6 ριμπάουντ), Μούσα 19 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάζιτς 1, Σουλεϊμάνοβιτς 3 (1) Βράμπατς 5 (1)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Χόπκινς 7 (6 ριμπάουντ), Άλεν 5 (1), Κέλερ 5, Χάνγκα 16 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, Βοϊβόντα 15 (3), Μπένκε 20 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Περλ 2, Έλινγκσφιλντ 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βαράντι 3 (1)