18.1 C

Λύτρωση στις… καθυστερήσεις των καθυστερήσεων για τη Λίβερπουλ, γκέλαρε με τη Γουέστ Χαμ η Τότεναμ (vid)

Το ονειρεμένο ντεμπούτο του Αλεξάντερ Ισάκ δεν απέφερε το αποτέλεσμα που κρατούσε στα χέρια της για 97′ η Νιούκαστλ. Ο Σουηδός επιθετικός έκανε καταπληκτική εμφάνιση, άνοιξε το σκορ αλλά η Λίβερπουλ με ανατροπή πανηγύρισε μια νίκη στο Άνφιλντ στο 98′ που την κρατά ζωντανή στη μάχη του τίτλου (2-1).

Ο πρώην επιθετικός της Ρεάλ Σοσιεδάδ με ένα αριστουργηματικό τελείωμα άνοιξε το σκορ στο 38′ κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά οι Κόκκινοι απάντησαν στο δεύτερο μέρος όπου κυριάρχησαν με την έξοδο του Σουηδού φορ από το ματς. Ο Φιρμίνο ισοφάρισε και η πίεση απέδωσε καρπούς στις… καθυστερήσεις των καθυστερήσεων!

Ένα εκτελεσμένο κόρνερ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων (ο τέταρτος είχε υποδείξει πέντε λεπτά) προκάλεσε αναταραχή στην περιοχή της Λίβερπουλ και ο Φάμπιο Καρβάλιο σαν από μηχανής θεός χάρισε τη νίκη στους Κόκκινους διαμορφώνοντας από κοντά το τελικό αποτέλεσμα.

Ισόπαλες με το ίδιο σκορ (1-1) αναδείχθηκαν στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου η Γουέστ Χαμ με την Τότεναμ. Τα Σφυριά απέσπασαν τον πρώτο τους βαθμό εντός έδρας ενώ η Τότεναμ γνώρισε δεύτερη εκτός έδρας ισοπαλία μετά το 2-2 με την Τσέλσι.

Η αναμέτρηση ήταν ανοιχτή με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με το αυτογκόλ του Κέρερ, αλλά ο Σούτσεκ επανέφερε τις ισορροπίες στο 55′ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 30/8

Κρίσταλ Πάλας – Μπρέντφορντ 1-1 (59′ Ζαχά / 88′ Γουισά)

Φούλαμ – Μπράιτον 2-1 (48′ Μίτροβιτς, 55′ αυτ. Ντανκ / 60′ πεν. ΜακΆλιστερ)

Σαουθάμπτον – Τσέλσι 2-1 (28′ Λαβία, 45+1′ Άρμστρονγκ / 23′ Στέρλινγκ)

Λιντς – Έβερτον 1-1 (55′ Σινιστέρα / 17′ Γκόρντον)

Τετάρτη 31/8

Άρσεναλ – Άστον Βίλα 2-1 (30′ Ζεσούς, 77′ Μαρτινέλι / 74′ Ντούγκλας Λουίζ)

Μάντσεστερ Σίτι – Νότιγχαμ Φόρεστ 5-0 (12′, 23′, 38′ Χάλαντ, 50′ Κανσέλο, 65′ Άλβαρες)

Μπόρνμουθ – Γουλβς 0-0

Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 1-1 (55′ Σούτσεκ / 34′ αυτ. Κέρερ)

Λίβερπουλ – Νιούκαστλ 2-1 (61′ Φιρμίνο, 90+8′ Καρβάλιο / 38′ Ισάκ)