23.5 C

Serie A: Επιστροφή στις νίκες για τη Γιουβέντους και αγωνία για Σέζνι, νέα γκέλα για τη Νάπολι (vid)

Μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες, η Γιουβέντους επέστρεψε στις νίκες στο Τορίνο επικρατώντας με 2-0 της Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου (βασικός σε όλη την αναμέτρηση) και πλησίασε στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο Ρόμα που είναι μόνη στην κορυφή.

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική – όπως με τη Ρόμα – με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 9ο λεπτό και έδειξε να απλοποιεί τα πράγματα απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε κυρίως για να αμυνθεί.

Η Γιουβέντους έψαξε το δεύτερο γκολ αλλά χρειάστηκε πρώτα να βγει ο Βλάχοβιτς στο 85′ και να περάσει στη θέση του ο Άρεκ Μίλικ που στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ με το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της ομάδας του Αλέγκρι.

Βέβαια το αποτέλεσμα πέρασε σε δεύτερη μοίρα αφού ο Βόιτσεχ Σέζνι τραυματίστηκε σοβαρά στο 42ο λεπτό και αποχώρησε με φορείο προκαλώντας αγωνία στους ανθρώπους της Γιουβέντους.

Την ίδια ώρα η Νάπολι έμεινε στο 1-1 με τη Λέτσε εντός έδρας και γνώρισε δεύτερη σερί απώλεια βαθμών μετά το 0-0 με τη Φιορεντίνα.

Το πανέμορφο γκολ του Ελμάς στο 27′ δεν ήταν αρκετό για τους παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτσι αφού στο 31′ ο Κολόμπο με ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.