16.4 C

Ευρωπαϊκό Πόλο: Η Ελλάδα διέσυρε με 25-6 τη Μάλτα και έθεσε τις βάσεις για την πρωτιά στον όμιλο (vid)

Επίδειξη δύναμης από την «γαλανόλευκη» κόντρα στην αδύναμη Μάλτα για την 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και νίκη γοήτρου με φόντο την πρωτιά στον όμιλο

Ξέσπασε στη Μάλτα και πήρε μπρος η εθνική των Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο.

Η Ελλάδα ήταν καταιγιστική καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και με το επιβλητικό 25-6 πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό, μετά την ισοπαλία με τη Γαλλία στην πρεμιέρα, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την πρωτιά στον όμιλο λόγω και των 19 γκολ διαφοράς.

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε… πριν καν αρχίσει, καθώς οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου σκόραραν στις επτά πρώτες κατοχές, εκδηλώνοντας κατά κανόνα γρήγορες επιθέσεις, τις οποίες οι Μαλτέζοι δεν προλάβαιναν να σταματήσουν ούτε με φάουλ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η εθνική προηγήθηκε 6-0 στα πρώτα τέσσερα (και κάτι) λεπτά του αγώνα και 8-1 στο φινάλε της εναρκτήριας περιόδου, χωρίς να έχει κερδίσει ούτε μία ποινή! Η ελληνική ομάδα συνέχισε να «πυροβολεί» ακατάπαυστα ως το τέλος του ημιχρόνου (14-3), αλλά σταδιακά η αποτελεσματικότητά της έπεσε -όπως ήταν φυσιολογικό-, η χαλάρωση έφερε και κάποια λάθη και η Μάλτα για ένα διάστημα ισορρόπησε σχετικά το παιχνίδι.

Η «γαλανόλευκη» περιμένει πλέον με μεγάλο ενδιαφέρον το βραδινό ματς των «τρικολόρ» με την οικοδέσποινα Κροατία, την οποία οι διεθνείς θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή (2/9, 21:30), στην αυλαία της φάσης των ομίλων, με φόντο την πρωτιά.

Τα οκτάλεπτα: 8-1, 6-2, 4-1, 7-2.

Διαιτητές: Κόριζνα (Πολωνία), Χόρβατ (Σλοβακία)

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 2, Γκίλλας 2, Αργυρόπουλος 7, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αλαφραγκής 1, Κοπελιάδης 1, Κάκαρης 1, Σολανάκης 1, Βλαχόπουλος 3, Λιμαράκης

ΜΑΛΤΑ (Καρλ Ιτσο): Τάντι, Γκιαλάντζε, Γκαλέα, Γκάμπιν 1, Νταρ. Ζάμιτ, Μαθ. Ζάμιτ 3, Πλάμπτον 1, Μπουγκέλι, Αμπέλα 1, Νικ. Ζάμιτ, Κάτσια, Ντιν. Ζάμιτ, Γκρίξτι