16.4 C

Ρόμα – Κρεμονέζε 1-0: Αγχωτικό τρίποντο με ήρωα τον Σμόλινγκ για τους Τζιαλορόσι (vid)

Το τέρμα του Κρις Σμόλινγκ με κεφαλιά στο 65ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στη Ρόμα απέναντι στη «νεοφώτιστη» Κρεμονέζε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής στη Serie A.

Οι Ρωμαίοι δεν έβρισκαν τρόπο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Ραντού, μέχρι τη φάση του 65ου λεπτού όταν ο Άγγλος στόπερ ελευθερώθηκε ωραία και με τεχνική κεφαλιά «έγραψε» το τελικό 1-0 κάνοντας το δύο στα δύο για την ομάδα του Μουρίνιο.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ Η ΑΦΙΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΣΜΟΛΙΝΓΚ ΣΤΟΝ ΒΑΪΝΑΛΝΤΟΥΜ

Παράλληλα, αγωνία επικρατεί στους Τζιαλορόσι για την κατάσταση του Τζανιόλο, ο οποίος αποχώρησε με φορείο και ανησύχησε τους πάντες στο Ολίμπικο υπό τον φόβο νέας σοβαρής απώλειας μετά από αυτή του Τζίνι Βαϊνάλντουμ.

Σημαντική αν και πιο αγχωτική νίκη για τους Τζιαλορόσι με το πρώτο φετινό τρίποντο στο κατάμεστο Ολίμπικο. Στην αντίπερα όχθη αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την αξιόμαχη Κρεμονέζε, ξανά με 1-0.