18.3 C

Πρώτη νίκη καριέρας στο Τορόντο για τη Σάκκαρη, επικράτησε με 2-1 σετ της Στέφενς

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεπέρασε το εμπόδιο της Αμερικανίδας Στέφενς και με αγωνιστική προσήλωση πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Canadian Open και μαζί το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο

Μετά από έναν αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 10 λεπτά η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αμερικανίδας Σλόεν Στέφενς επικρατώντας με 2-1 σετ και παίρνοντας το εισιτήριο για την τρίτη φάση του Canadian Open στο Τορόντο.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της «Σακ» στο συγκεκριμένο τουρνουά που προήλθε κόντρα σε μία δυνατή αντίπαλο που δεν παράτησε το ματς όταν αυτό από το πρώτο σετ έγερνε προς το μέρος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας.

Η Σάκκαρη ήταν καταιγιστική και άχαστη στο πρώτο σετ κάνοντας τα πάντα σωστά για το προβάδισμα με 6-2.

Στο δεύτερο έχασε την ψυχραιμία και το σερβίς της και παρά την προσπάθεια για να επιστρέψει από το 1-5 (μείωσε σε 4-5), τελικώς ισοφαρίστηκε με 6-4 από την Αμερικανίδα (νο.59 στον κόσμο) και χρειάστηκε ένα έξτρα 35λεπτο για να πάρει τη νίκη με 6-2, 6-4, 6-2 και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση.