16.8 C

Αποθέωση Μέσι από τους οπαδούς της Κλερμόν, που τραγουδούσαν το όνομά του (vid)

Ο σεβασμός από τους αντίπαλους οπαδούς είναι ίσως η μεγαλύτερη αναγνώριση για έναν αθλητή και οι φίλαθλοι της Κλερμόν δε δίστασαν το βράδυ του Σαββάτου στο «Γκαμπριέλ Μποντπίντ» να βάλουν στην άκρη τον χαρακτήρα του… τυπικού οπαδού και να αναγνωρίσουν την ανωτερότητα του αντιπάλου.

Ο Λιονέλ Μέσι ανάγκασε το γήπεδο να υποκλιθεί στο ποδοσφαιρικό του μεγαλείο, καθώς μετά το 5ο γκολ της Παρί Σεν Ζερμέν και 2ο προσωπικό του, με θεαματικό ψαλιδάκι, στο 86ο λεπτό, ο κόσμος τον χειροκρότησε, τραγουδώντας μάλιστα ρυθμικά το όνομά του.

Ο Αργεντινός είχε δείξει τις προθέσεις του από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, δίνοντας εξαιρετική ασίστ στον Νεϊμάρ στο 9ο λεπτό, με το οποίο η Παρί άνοιξε το σκορ.

Η Παρί έφυγε από την έδρα της Κλερμόν παίρνοντας τη νίκη με 5-0 στην έναρξη της φετινής περιόδου στη Γαλλία και οι φίλοι του ποδοσφαίρου ετοιμάζονται ήδη για τις επόμενες παραστάσεις του Λιονέλ Μέσι…