19.1 C

Σλάβια – Παναθηναϊκός: Αποβλήθηκε ο Παλάσιος στο 40′, προηγήθηκαν οι Τσέχοι στο 45+2′ (vid)

Εφιαλτικά ήταν τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό στην Πράγα καθώς από το 40′ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σεμπαστιάν Παλάσιος και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε γκολ από τον Σραντζ.

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός έπεσε στην περιοχή και ο διαιτητής του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα θεωρώντας πως έχει κάνει θέατρο για να πάρει πέναλτι με αποτέλεσμα να ξεσπάσει ένταση και να αποβληθεί και συνεργάτης του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι Πράσινοι δέχθηκαν τρομερή πίεση και εν τέλει δέχθηκαν το γκολ στο φινάλε. Από την εκτέλεση κόρνερ – μετά τη μεγάλη ευκαιρία του Λιντρ – ο Σραντζ εκμεταλλεύτηκε τα απανωτά λάθη και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.