18.4 C

Σλόβαν – Ζέμπλιν 4-2: Επική ανατροπή από το 0-2 για τους Σλοβάκους πριν τον Ολυμπιακό

Στην πρόβα τζενεράλε αλλά με επίσημο χαρακτήρα πριν το πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό για τον τρίτο προκριματικό του Europa League η Σλόβαν Μπρατισλάβας νίκησε με απίθανο τρόπο την Ζέμπλιν σε ένα ματς υψηλού ρυθμού και συγκινήσεων μέχρι το φινάλε.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον δρόμο προς τους ομίλους του Europa League βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι και το 60ο λεπτό, απ’ όπου ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Και το έκανε με στυλ και γκολάρες.

Στο 60′ μείωσε ο Μπαρσεγκιάν, με τον Γκριν να ισοφαρίζει 12 λεπτά αργότερα φέρνοντας τα πάνω-κάτω στο ματς.

Τελικά η λύτρωση της ανατροπής για τους Γαλάζιους ήρθε με γκολ του Άγκμπο μετά το 75′ αλλά και αυτογκόλ του Γεράμπεκ της Ζέμπλιν για το τελικό 4-2 στην Μπρατισλάβα.

Η ενδεκάδα της Σλόβαν: Τρνόβσκι, Λοβάτ, Κρίζαν (78′ Ζμράλ), Βοέτ (46′ Αμπένια), Χρντσαρ, Μουστάφιτς, Άγκμπο, Κακβετάτζε, Χόλμαν (49′ Μπαρσεγκιάν), Τσάβριτς (46′ Γκρίν), Μέντβεντ (46′ Σάπονιτς).