23.3 C

Eurobasket U18: Νικηφόρα πρεμιέρα για την εθνική εφήβων με εξαιρετικό Σαμοντούροβ

«Με το δεξί» μπήκε η εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, η «αυλαία» του οποίου άνοιξε σήμερα (30/7) στη Σμύρνη, καθώς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε 67-56 της Τσεχίας, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 3ου ομίλου. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη είναι αύριο (31/7, 20:30) η Σερβία, στο ντέρμπι κορυφής του γκρουπ.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 31-35, 44-53, 56-67

Η εθνική εφήβων προηγήθηκε 8-0 στο ξεκίνημα του αγώνα και «έκλεισε» το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (22-13), ωστόσο οι Τσέχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 16-5 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 29-27, 3:28΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Όμως, η εθνική «έκλεισε» το ημίχρονο προηγούμενη με 35-31, ενώ με σερί 8-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ανέβασε το υπέρ της προβάδισμα στο +12 (43-31), 7:56΄΄ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Στο 26΄ η εθνική προηγήθηκε 53-39, αλλά οι Τσέχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και μείωσαν σε 55-50 στο 33΄. Όμως, η «γαλανόλευκη» δεν επέτρεψε στον αντίπαλό της να πλησιάσει περισσότερο και πανηγύρισαν τη νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ.

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Μέιρσον (Ισραήλ), Μούταπτσιτς (Γερμανία)

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Καντζούρης): Μπιλάλης 2, Πλώτας 15 (1), Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 20 (13 ριμπάουντ), Ευσταθίου 3, Κορκόντζελος 11, Λαγός 4 (1), Καλλιοντζής, Καλατζής, Σπρίντζιος 8, Ζούγρης 4.