22.2 C

Σίτι – Μπάγερν 1-0: Το άστρο του Χάαλαντ οδηγεί από τώρα τους Πολίτες (vid)

Ο Νορβηγός αστέρας χρειάστηκε μόλις 12 λεπτά για να σκοράρει στο ντεμπούτο του με τη γαλάζια φανέλα και η Σίτι έκανε το «δύο στα δύο» στο τουρνουά επί αμερικάνικου εδάφους υπό καταρρακτώδη βροχή

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να χρειάζεται μόλις 12 λεπτά για να πετύχει το πρώτο του τέρμα στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι, έστω και σε φιλικό, οι Πολίτες επικράτησαν με 1-0 της Μπάγερν Μονάχου κάνοντας στο «δύο στα δύο» στα πρώτα φιλικά δείγματα επί αμερικάνικου εδάφους.

Ο Νορβηγός διεθνής επιθετικός, που έφτασε από τη Ντόρτμουντ… άνοιξε λογαριασμό τερμάτων όταν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή στο 12ο λεπτό μετά από γύρισμα του Τζακ Γκρίλις από τα αριστερά.

Το παιχνίδι δεν είχε να αναδείξει κάτι καλύτερο στη συνέχεια, αφού οι καιρικές συνθήκες με έντονη βροχόπτωση δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να βγάλουν την ποιότητά τους στο χορτάρι, ενώ ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 15 λεπτών αλλά και μία διακοπή κατά τη διάρκειά του, με συνέπεια οι δύο ομάδες να αποφασίσουν να παίξουν δύο 40λεπτα.