23.2 C

Φόλενταμ – ΑΕΚ 1-2: Προβλημάτισε αμυντικά, άρεσε επιθετικά η ομάδα του Αλμέιδα στο δεύτερο φιλικό τεστ (vid)

Η Ένωση πήρε δεύτερη φιλική νίκη αυτή τη φορά με ανατροπή επί της ολλανδικής Φόλενταμ βγάζοντας θετικά στοιχεία στο μεσοεπιθετικό της κομμάτι αλλά και παιδικά λάθη στην άμυνα

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο φιλικό της της ΑΕΚ επί ολλανδικού εδάφους. Η Ένωση επικράτησε με 2-1 (με ανατροπή) της ολλανδικής Φόλενταμ χάρη σε τέρματα των Αραούχο και Κοσίδη σε ένα ματς που διήρκησε συνολικά 100 λεπτά έχοντας τέσσερα 25λεπτα «ημίχρονα» και η ομάδα του Αλμέιδα έδειξε αμυντικές αδυναμίες αλλά και επιθετικές αρετές, έχοντας στη βασική της σύνθεση τους Γιόνσον και Πινέδα.

Οι Κιτρινόμαυροι τα βρήκαν σκούρα στην αρχή όταν από παιδικά λάθη της άμυνας και την τρομερή γκάφα του Αθανασιάδη βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, ωστόσο αντέδρασαν στη συνέχεια όπου διά ποδός Αραούχο έφεραν το ματς στα ίσια και έβγαλαν όμορφες συνεργασίες στο μεσοεπιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους χάρη στους ιδιαίτερα δραστήριους Γιόνσον και Πινέδα.

Η ΓΚΑΦΑ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ ΣΤΟ 1-0

Στα συνολικά τέσσερα 25λεπτα του ιδιαίτερου αυτού φιλικού αγώνα ο Αλμέιδα μπόρεσε να δοκιμάσει νέα πράγματα και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για τα πρόσωπα και διατάξεις, κερδίζοντας μεταξύ άλλων και την καλή εικόνα των «νέων» Κοσίδη και Γιούση.

ΤΟ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΡΑΟΥΧΟ ΓΙΑ ΤΟ 1-1

ΤΟ 1-2 ΤΟΥ ΚΟΣΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΠΕΝΑΛΤΙ

Αραούχο με όμορφο τελείωμα και Κοσίδης από το σημείο του πέναλτι τα γκολ της ανατροπής της Ένωσης, που δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα από το 50ο λεπτό και μετά βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα για το άμεσο μέλλον.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο 1ο ημίχρονο: Αθανασιάδης, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Πινέδα, Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο 2ο ημίχρονο: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μοχαμάντι, Κορνέζος, Χατζισαφί, Μιτάι, Μουστακόπουλος, Φράνσον, Άμραμπατ, Γιούσης, Κοσίδης