22.1 C

Εθνική Νέων Ανδρών: Νίκη επί της Πολωνίας και παραμονή στην Α’ Κατηγορία U20

Την παραμονή της στην Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 εξασφάλισε η εθνική ομάδα μπάσκετ των νέων ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα άφησε πίσω την ήττα-αποκλεισμό από το Βέλγιο στη φάση των «16» και νίκησε σήμερα (21/7) την Πολωνία με 82-67, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-16 της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Μαυροβούνιο. Έτσι, η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα συνεχίσει στις θέσεις 9-12, αλλά το σημαντικό είναι ότι απέφυγε την… περιπέτεια των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 13-16, καθώς οι τελευταίες τρεις ομάδες υποβιβάζονται στη Β’ κατηγορία.

Η «γαλανόλευκη» έδειξε από την αρχή τις… διαθέσεις της, καθώς κατάφερε να «χτίσει» διψήφια διαφορά λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-15), ενώ έφτασε το υπέρ της προβάδισμα στο +17 (40-23), 3:30΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Όμως, η Πολωνία αντέδρασε και με σερί 10-0 μείωσε σε 45-38, περίπου 7,5 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ, παρά τις προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών που προηγήθηκαν 53-40 στο 25΄, πλησίασε σε απόσταση… βολής (61-59), 6:24΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα. Κάπου εκεί η εθνική ανέλαβε… δράση και με σερί 9-0 προηγήθηκε 70-59, ενώ λίγο αργότερα ανέβασε το υπέρ της προβάδισμα στο +14 (77-63), 2,5 λεπτά πριν το τέλος, «καθαρίζοντας» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-32, 57-51, 82-67.

Διαιτητές: Μανουέλ Ροντρίγκεθ (Ισπανία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Βαρτάνοφ (Γεωργία)

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαΐδης 3 (1), Κολοβέρος 4, Βησσαρίου 3 (1), Οικονομόπουλος 6, Φίλλιος 3, Κουρουπάκης 2, Νετζήπογλου 18 (1), Τανούλης 24 (1 τρ., 10 ρ.), Μαντζούκας 19 (3).