17.1 C

Δραματική πρόκριση στο 123′ με γκολ του Βάις για τη Σλόβαν – Τα ζευγάρια του Β’ προκριματικού

Τα φαβορί προκρίθηκαν στον Β’ προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ όπως ήταν αναμενόμενο και έστω κι αν χρειάστηκε να… υποφέρουν κάπως περισσότερο.

Η Φερεντσβάρος μετά το 0-0 στο Καζακστάν, ισοπέδωσε με 5-1 την Τομπόλ και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Οι πρωταθλητές Σλοβακίας τα… χρειάστηκαν στη Γεωργία απέναντι στην Ντιναμό Μπατούμι αλλά στο τέλος εκείνοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν χάρη στο 2-1 στην παράταση.

Ο Νταβιτασβίλι άνοιξε το σκορ για την Ντιναμό στο 104′ όμως στο 115′ ο Μπαρσεγκιάν έφερε το ματς στα ίσα και ο Βάις στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έδωσε την πρόκριση στους Σλοβάκους πριν οδηγηθεί το ματς στα πέναλτι.

Η Μάριμπορ επικράτησε με 2-0 της Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ στην Αλβανία (οι Λευκορώσοι δίνουν τα παιχνίδια τους εκτός έδρας και κεκλεισμένων των θυρών), ενώ η Μπόντο Γκλιμτ παρά την ήττα της με 3-1 στα Νησιά Φερόε, προκρίθηκε χάρη στο 3-0 στη Νορβηγία απέναντι στην Κλάκσβικ.