15 C

Η Μάλμε πήρε το ντέρμπι με τη Βίκινγκουρ, προβάδισμα πρόκρισης για Λουντογκόρετς και Λεχ Πόζναν

Η Μάλμε ήταν η μεγάλη νικήτρια απέναντι στη Βίκινγκουρ στη Σουηδία στο… ντέρμπι του πρώτου γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Σουηδοί επιβλήθηκαν με 3-2 της πρωταθλήτριας Ισλανδίας σε μια αναμέτρηση που τα είχε… όλα.

Η Μάλμε άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Όλσον ωστόσο στο 38′ η ισοφάριση του Ίνγκασον και η χειρονομία του στους οπαδούς της Μάλμε έφερε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και την αποβολή του.  O Τοϊβόνεν στο 42′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους ενώ ο Μπιρμάντσεβιτς στο 84′ έγραψε το 3-1. Ο Γκούντγιονσον μείωσε σε 3-2 στις καθυστερήσεις και άφησε τουλάχιστον στους Ισλανδούς ένα μικρό παράθυρο ελπίδας για ανατροπή στο Ρέικιαβικ.

Η Λουντογκόρετς έκανε το πρώτο βήμα για να βρεθεί στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας με 2-0 της Σουτιέσκα. Ο Σαντάνα άνοιξε το σκορ στο 74′ και ο Τισέρα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τον σκόρερ να έχει περάσει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα αντί του Πιέρου Σωτηρίου.

Η Λεχ Πόζναν επιβλήθηκε με 1-0 της Καραμπάγκ χάρη στο γκολ του Ίσακ και κοιτάει πλέον να υπερασπιστεί το αποτέλεσμα στη ρεβάνς του Μπακού.

CHAMPIONS LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΣΤΟΝ 1ο ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟ ΓΥΡΟ

Τρίτη 5/7

Πιούνικ – Κλουζ 0-0

Μάλμε – Βίκινγκουρ 3-2 (16′ Όλσον, 42′ Τοϊβόνεν, 84′ Μπιρμάντσεβιτς / 38′ Ίνγκασον, 90+3′ Γκούντγιονσον)

Λουντογκόρετς – Σουτιέσκα 2-0 (74′ Σαντάνα, 90+1′ Τισέρα)

Δε Νιού Σεντς – Λίνφιλντ 1-0 (57′ Μπρόμελ)

Λεχ Πόζναν – Καραμπάγκ 1-0 (41′ Ίσακ)

Μπάλκανι – Ζαλγκίρις 1-1 (15′ Γκρίπσι / 25′ Μπουφ)

Σάμροκ Ρόβερς – Χιμπέρνιανς 3-0 (25′ Φιν, 40′ Γουότς, 78′ Γκάφνι)

Σκούπι – Λίνκολν 3-0 (11′ Ντάνφα, 29′ Αντετούντζι, 62′ αυτ. Τσιπολίνα)