17.9 C

Μεσογειακοί Αγώνες: Στην 7η θέση η εθνική βόλεϊ Ανδρών

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 3-1 της Αιγύπτου και ολοκλήρωσε την παρουσία του στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες στο Οράν της Αλγερίας καταλαμβάνοντας την 7η θέση.

Ο Ντάντε Μπονιφάντε είχε σήμερα στη διάθεση του τον Άρη Χανδρινό (δεν είχε αγωνιστεί στο χθεσινό ματς με την Τουρκία λόγω αδιαθεσίας), αλλά παρέταξε μια διαφορετική εξάδα με δίδυμο ακραίων τους Ανδρεόπουλο, Σπύρο Χανδρινό, πασαδόρο τον Κασαμπαλή με διαγώνιο τον Μούχλια και κεντρικούς τους Πετρέα, Λινάρδο.

Με εξαίρεση το β’ σετ, όπου η επίθεση μας ήταν στο 41%, σ’ όλο το υπόλοιπο ματς η εθνική λειτούργησε εξαιρετικά (60% στο 1ο, 58% στο 2ο και 71% στο 4ο) κάνοντας την καθοριστική ανατροπή στο τρίτο σετ.

Εκεί οι Αιγύπτιοι, με το σκορ στο 1-1, προηγήθηκαν με 20-22, αλλά η εθνική απάντησε με σερί 4-0 και πήρε το σετ με 25-23 για να προηγηθεί.

Οι Αιγύπτιοι προσπάθησαν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, ξεκίνησαν πολύ καλύτερα στο δ’ σετ, όμως μετά το 13-16 η ελληνική ομάδα κάλυψε τη διαφορά και μετά το 20-21 πήρε το προβάδισμα για να φτάσει στη νίκη.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-21, 23-25, 25-23, 25-22) σε 116′

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Αιγύπτου προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 10 (6/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μουχλιάς 19 (19/33 επ.), Λινάρδος 10 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 17 (15/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 19% άριστες), Κασαμπαλής 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Χανδρινός Σπ. 13 (12/21 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 25% άριστες) / Χανδρινός Α. (λ, 62% υπ. – 27% άριστες), Ράπτης.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Σαϊντ 23 (19/34 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 21% άριστες), Ντιά 1 (1/5 επ., 25% υπ. – 08% άριστες), Σεϊφελντίν 7 (5/20 επ., 2 άσσος, 1 μπλοκ), Ελμαχντί 10 (7/15 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μοχσέν 2 (2/5 επ.), Φατί / Ρέντα (λ, 67% υπ. – 30% άριστες), Ελχοσνί 7 (7/13 επ., 64% υπ.-41% άριστες), Ζιάντ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Αντέλ 9 (5/5 επ.), Μόργκαν.