15 C

Ελλάδα – Μ. Βρετανία 93-71: Καθάρισε σε ένα δεκάλεπτο η Εθνική

Με επιμέρους 30-10 στην τρίτη περίοδο και με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, η Εθνική σκόρπισε τη Μεγάλη Βρετανία στο ντεμπούτο του Δημήτρη Ιτούδη στη Λάρισα και έβαλε πλώρη για τον δεύτερο γύρο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να καθαρίσει η Εθνική τη Μεγάλη Βρετανία με 93-71 σε φοβερή ατμόσφαιρα στη Λάρισα και να ολοκληρώσει με επιβλητικό τρόπο την παρουσία της στον πρώτο γύρο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Ο Δημήτρης Ιτούδης έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Εθνικής και είναι βέβαιο πως όσα είδε από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα τον άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο για μια ομάδα που θυμίζουμε πως τον Σεπτέμβρη έχει μπροστά της τη μεγάλη πρόκληση του Ευρωμπάσκετ.

Το επιμέρους 30-10 στο τρίτο δεκάλεπτο μετέτρεψε τους Βρετανούς σε… κομπάρσους στην αναμέτρηση, με την Ελλάδα να προσφέρει θέαμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και να κάνει το 3-1 που είναι ιδιαίτερα σημαντικό αφού τα αποτελέσματα μας ακολουθούν στην επόμενη φάση. Παράλληλα, η Εθνική πήρε και μια… εκδίκηση για την ήττα της στο Νιούκαστλ τον περασμένο Νοέμβριο.

Έξι παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και πρωταγωνίστησαν στο σόου της Εθνικής (από όπου έλειψε ο Κώστας Σλούκας για να πάρει ανάσες). Ο Αγραβάνης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, ο Παπαγιάννης πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, από 13 είχαν οι Ντόρσεϊ – Παπαπέτρου και 10 σημείωσε ο Μποχωρίδης.

Οι Βρετανοί που έχασαν και τη διαφορά της νίκης τους με 9 πόντους στο πρώτο ματς των δύο ομάδων, είχαν κορυφαίους τους Χέσουν και Γουίτλ με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η Ελλάδα μπήκε μουδιασμένα και σκόραρε με μόλις μία βολή του Ντόρσεϊ την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι στο παρκέ και έφτασαν στο +11 (1-12) με τον Χέσον ενώ άφησαν τη γαλανόλευκη χωρίς σουτ εντός παιδιάς για 4′.

Ο Παπαγιάννης άρχισε να κερδίζει τις μάχες στη ρακέτα, ο Παπαπέτρου πέτυχε πόντους, ο Αγραβάνης έβγαλε άμυνας και ο Γκίκας έδωσε ενέργεια στην περιφέρεια ώστε σταδιακά η Εθνική να πλησιάσει και με γκολ-φάουλ του Μποχωρίδη να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια έστω και οριακά (39-38).

Η είσοδος στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακή. Ο Ντόρσεϊ το πήρε πάνω του και με προσωπικές ενέργειες άνοιξε τη διαφορά σε συνδυασμό όμως και με την πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν όλοι οι διεθνείς που δεν άφησαν περιθώριο στη Μεγάλη Βρετανία και μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο όλο το δεύτερο μέρος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 29/41 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 11/14 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μεγάλη Βρετανία: 18/41 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 17/26 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 17 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 16 (1), Καλαϊτζάκης 2, Κασελάκης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 2, Παπαπέτρου 13 (1), Αντετοκούνμπο 10 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (2), Ντόρσεϊ 13 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκίκας 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ):
Γουίλιαμς 2 (5 ριμπάουντ), Ντελέρ, Λοτιέρ – Ονγκουλέγιε 2 (1/5 σουτ), Βαν Όστρουμ 4 (5 ασίστ), Γουίτλ 15 (1), Άντερσον (0/3 σουτ), Κλαρκ 3 (1), Σινκλέρ – Χέσον 23 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/14 βολές, 7 ριμπάουντ), Ολασένι 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλαν 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ).