12.9 C

Ο Κυνηγάκης 12ος στα 5χλμ ανοιχτής θάλασσας

Τη 12η θέση των 5χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, κατέλαβε ο Αλκης Κυνηγάκης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής, ακολούθησε ως ένα σημείο τον πολύ γρήγορο ρυθμό που έδωσαν οι κολυμβητές που ειδικεύονται στην πισίνα (οι οποίοι ευνοούνται από το γεγονός ότι οι αγώνες διεξάγονται σε λίμνη), αλλά σταδιακά έμεινε πιο πίσω και τερμάτισε σε 54:32.8.

Από την πλευρά του, ο Δημήτρης Μάρκος στην παρθενική συμμετοχή του σε αγώνα μεγάλης διοργάνωσης στο open water, κατετάγη 26ος με 56:30.8, μεταξύ 61 αθλητών που συμμετείχαν στην κούρσα.

Ο Φλόριαν Βέλμπροκ, πρόσθεσε στο παλμαρέ του το πρώτο χρυσό μετάλλιο στα 5χλμ. Μετά τον Ολυμπιακό και τον παγκόσμιο τίτλο στο 10άρι, ο Γερμανός αναδείχθηκε νικητής στην τελική μονομαχία με τον Ιταλό Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι, παίρνοντας μία ρεβάνς για την ήττα του Σαββάτου (25/6) στα 1.500μ. της πισίνας.

Την τριάδα του βάθρου, συμπλήρωσε ο Ουκρανός Μιχάιλο Ρόμαντσουκ, που έκανε άκρως επιτυχημένο ντεμπούτο στο open water.