14.4 C

Μακάμπι Χάιφα: Τεσσάρα στο πρώτο φιλικό για την αντίπαλο του Ολυμπιακού, ανεπίσημο ντεμπούτο για Σούντγκρεν

Το πρώτο φιλικό προετοιμασίας της έδωσε η Μακάμπι Χάιφα, με τον πρώην αμυντικό του Άρη, Ντάνιελ Σούντγκρεν να πραγματοποιεί το ανεπίσημο ντεμπούτο του. Οι πρωταθλητές Ισραήλ και αντίπαλοι του Ολυμπιακού στον Β’ προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, επιβλήθηκαν με 4-1 της Ασντόντ και έκαναν το ιδανικό ξεμούδιασμα στο Κφαρ Γκαλίμ όπου πραγματοποιούν το βασικό στάδιο προετοιμασίας τους.

Η αντίπαλος της πρωταθλήτριας Ισραήλ τερμάτισε στην 9η θέση της βαθμολογίας σε σύνολο 14 ομάδων.

Ο Σέρι άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 18′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσιμπότα έκανε το 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Το 3-0 έγινε στο 50′ με τον Ελιγιάχου, ενώ η Ασντόντ μείωσε στο 58′ πριν διαμορφώσει το τελικό 4-1 σε ρυθμούς προπόνησης ο Αμπού Αλ Σεχ που είχε παραχωρηθεί δανεικός στη Μακάμπι Νετάνια.

Βασικοί αγωνίστηκαν οι: Μισπάτι, Σούντγκρεν, Αράντ, Πλάνιτς, Ταουατά, Λαβί, Αλί Μοχάμεντ, Τζαμπέρ, Σέρι, Τσιμπότα, Νταβίντ.