18.2 C

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 74-61: Τον πάτησε με… τακτ! (vid)

Ο Ολυμπιακός πήρε το σκαλπ των Πρασίνων από το πρώτο δεκάλεπτο (23-4) και στα υπόλοιπα 30 λεπτά έκανε συντήρηση ενόψει του Game 2 στο OAKA

Δεν γινόταν να το χάσει! Ένας τρομερός Ολυμπιακός με ασύλληπτη εμφάνιση στην άμυνα και με κυρίαρχο στον αέρα τον Μουσταφά Φαλ, διέλυσε τον Παναθηναϊκό με 74-61 στον πρώτο τελικό της Basket League στο ΣΕΦ και έκανε το 1-0 στον δρόμο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την επίτευξη του νταμπλ.

Η φοβερή ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο με επιμέρους 23-4 (!) και έβαλε τις βάσεις για να πάρει μια πολύ άνετη νίκη, την 5η του διαδοχική κόντρα στους Πράσινους που δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του αγώνα. Η διαφορά ήταν μόνιμα πάνω από τους 13 ενώ εκτοξεύτηκε ακόμα και στους 23.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν μόνιμα μπροστά στο σκορ, έπαιξαν στο ρελαντί μετά το πρώτο δεκάλεπτο και άφησαν τους Πράσινους να υποστούν το μαρτύριο της σταγόνας αφού ουδέποτε μπόρεσαν να πλησιάσουν και να κοντράρουν μια ομάδα που λειτούργησε αψεγάδιαστα και με υπομονή στα περισσότερα σημεία του αγώνα σε άμυνα και επίθεση.

Ο Μουσταφά Φαλ και ο Σάσα Βεζένκοβ ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με double double (ο πρώτος είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο τελευταίος 12 πόντους και 10 ριμπάουντ) ενώ εκπληκτικός ήταν ο Κώστας Σλούκας (και πρώτος σκόρερ) με 16 πόντους και 7 ασίστ απέναντι στους κάκιστους Πράσινους που είχαν διψήφιους τον Παπαπέτρου και τον Οκάρο (από 13 έκαστος) καθώς και τον Έβανς που πήρε πολλές προσπάθειες όταν το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει.

Για λόγους προφύλαξης ο Σακίλ ΜακΚίσικ έπαιξε μόλις 10′ και δεν πέρασε στον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο (έμεινε στα αποδυτήρια) καθώς υπέστη έναν μικροτραυματισμό που ευτυχώς δεν προκαλεί ανησυχία.

Η αναμέτρηση κρίθηκε από την πρώτη περίοδο, στο διάστημα που ο Ολυμπιακός «δάγκωνε» στο ΣΕΦ που κόχλαζε. Οι Πράσινοι είχαν 2/18 σουτ (!) και το 9-0 γρήγορα έγινε 15-2 στο 7′ με απόλυτη κυριαρχία σε επίθεση και άμυνα πριν γίνει το 23-4.

Ο Σλούκας οργάνωσε μαεστρικά το παιχνίδι και συνεργάστηκε  με τους ψηλούς του με τους Πράσινους να προσπαθούν – και να μειώνουν – με προσπάθειες του Οκάρο και του Παπαπέτρου από την περιφέρεια. Η διαφορά έμεινε στο +18 στο τέλος του ημιχρόνου και ο Ολυμπιακός ξέσπασε στο τρίτο δεκάλεπτο εκ νέου με Παπανικολάου για να εκτοξεύσει κι άλλο τη διαφορά.

Τα πάντα ουσιαστικά είχαν κριθεί και ο Παναθηναϊκός με το ζόρι βρήκε κάποιες προσπάθειες με τον Νέντοβιτς – που ήταν ο αδύναμος κρίκος των Πράσινων – και τον Έβανς που έβαλε οχτώ πόντους. Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά του ελέγχοντας απόλυτα και τα ριμπάουντ και πάει την Τρίτη (14/6) στο ΟΑΚΑ για να πάρει τη δεύτερη νίκη και ουσιαστικά να… κλειδώσει τον τίτλο!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης Γ., Πιτσίλκας

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 6/10 βολές, 46 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/42 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 3/8 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1), Σλούκας 16 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 13 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 9 (3/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον (6 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Έβανς 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ)