21.2 C

Φενέρ – Εφές 93-78: Ασύλληπτη εμφάνιση και 2-0 στους τελικούς

Η Φενέρμπαχτσε υπερασπίστηκε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα 24ωρα την έδρα της. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς διέλυσε με 94-78 την Αναντολού Εφές και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν αισθάνθηκε να απειλείται.

Οι βάσεις μπήκαν από το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Φενέρμπαχτσε έτρεξε ένα επιμέρους 36-12 (!) και έκλεισε το ημίχρονο με 7/10 τρίποντα (!) απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης που έκαναν 6′ να σκοράρουν στη δεύτερη περίοδο. Ο Μπράιαντ είχε σπάσει το… ρόδι και ήταν και ο μοναδικός διακριθείς στο ναυάγιο των φιλοξενούμενων (19 πόντοι).

Η επιστροφή του Μίτσιτς που δεν έδειξε έτοιμος και η παρουσία του Λάρκιν δεν άλλαξαν τα δεδομένα, με την Εφές να γνωρίζει τη συντριβή και πλέον να κυνηγά την απόλυτη ανατροπή από το 2-0 (στη σειρά των τελικών) αρχικά φροντίζοντας να μη δεχθεί μπρέικ στο σπίτι της.

Για τη Φενέρμπαχτσε ο Βέσελι ήταν σε καταπληκτική κατάσταση και μαζί με τον Ντε Κολό και τον Γκούντουριτς έκαναν θραύση (από 18 πόντους έκαστος).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 54-32, 74-49, 93-78