14.8 C

Σέλτικς από ατσάλι, λύγισαν ξανά τους Γουόριορς και έκαναν το 2-1 στους τελικούς του NBA (vid)

Είναι ο φετινός «νόμος» των Κελτών και δεν μπορούν να τον σπάσουν ούτε οι Πολεμιστές του Στεφ Κάρι. Οι Σέλτικς δεν έχουν χάσει σε back to back παιχνίδι σε αυτά τα πλέι οφς και γενικότερα από τα τέλη Μαρτίου, συνέχισαν την απίστευτη παράδοσή τους σήμερα και με μία 4η περίοδο για σεμινάριο υπέταξαν με 116-100 τους Γουόριορς για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στους Τελικούς του ΝΒΑ!

Mε τους Μπράουν, Τέιτουμ και Σμαρτ να είναι τα πρώτα… βιολιά στην επίθεση των γηπεδούχων Σέλτικς το ματς κρίθηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όπου οι Κέλτες με ένα τρομερό επιθετικό κρεσέντο πήραν διαφορά και θυμήθηκαν τα καμώματά τους από το game 1 υποτάσσοντας την παρέα των Κάρι και Τόμπσον με συνοπτικές διαδικασίες και φυσικά άμυνα από ατσάλι.

Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 27 πόντους με 4/8 τρίποντα και εννιά ριμπάουντ στο ενεργητικό του κι ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 26 (3/9τριπ.) με εννιά ασίστ, αλλά δεν ήταν μόνοι.

Ήρθε κι ο Μάρκους Σμαρτ με 24 (3/7τριπ.) για να προστεθεί στους επιθετικούς διακριθέντες, ωστόσο ήταν η άμυνα του στην τέταρτη περίοδο που ενέπνευσε τους Σέλτικς να κάνουν τη διαφορά και να κρατήσουν τους Γουόριορς στους 11 πόντους!

Ο Στεφ Κάρι ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 31 πόντους (6/11 τρίποντα) και πέτυχε 15 από αυτούς μόνο στην τρίτη περίοδο, αλλά όπως αποδείχτηκε δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του πέφτοντας πάνω στο αμυντικό τείχος του Αλ Χόρφορντ στο κρίσιμο 4ο δωδεκάλεπτο. Μάλιστα προς το τέλος του αγώνα φάνηκε να τραυματίζεται στο πόδι προκαλώντας έντονη ανησυχία ενόψει του game 4 ξανά στη Βοστώνη.

Ο Κλέι Τόμπσον ήταν ξανά «καυτός» από την περιφέρεια και πέτυχε 25 πόντους με πέντε τρίποντα και ο Ουίγκινς είχε από 18.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100.