20.9 C

Roland Garros: Ο Ζβέρεφ προκρίθηκε στα ημιτελικά μετά από συγκλονιστική μάχη 3,5 ωρών με τον Αλκαράθ

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ θα βρίσκεται και φέτος στα ημιτελικά του Roland Garros, αφού σε μία σπουδαία μονομαχία με τον Κάρλος Αλκαράθ επικράτησε στις λεπτομέρειες με 3-1 σετ (6-4, 6-4, 4-6, 7-6) έπειτα από 3,5 ώρες εξαιρετικού τένις κι από τους δύο τενίστες.

Ο Γερμανός ήταν πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, ειδικότερα στο τάιμ μπρέικ του τέταρτου σετ όπου κρίθηκαν τα πάντα.

Εκεί, ο Ζβέρεφ επικράτησε με 8-6 παρόλο που ο Ισπανός αντίπαλός του είχε δύο σετ πόιντ, με αποτέλεσμα να λήξει το ματς πριν οδηγηθεί σε έξτρα -τουλάχιστον- ημίωρο…

Αυτή θα είναι η δεύτερη σερί παρουσία του Ζβέρεφ στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της τιτανομαχίας ανάμεσα σε Ναδάλ και Τζόκοβιτς αργότερα. Από την άλλη, το μέλλον του Αλκαράθ προμηνύεται λαμπρό και είναι σίγουρο ότι στο (άμεσο) μέλλον θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το «Άγιο Δισκοπότηρο» του παγκόσμιου τένις.

ΤΑ ΣΕΤ: 6-4, 6-4, 4-6, 7-6.