18.6 C

Ολυμπιακός – Προμηθέας 116-73: Άστραψε και βρόντηξε ο Θρύλος!

Οι Ερυθρόλευκοι αγρίεψαν μετά το κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν 98(!) πόντους στα επόμενα τρία και κάπως έτσι ήρθε το αστρονομικό +43 κόντρα στους ανήμπορους να αντιδράσουν Πατρινούς

Ένας Ολυμπιακός από άλλο… πλανήτη μπήκε εντυπωσιακά στην ημιτελική σειρά με τον Προμηθέα. Είναι από τις φορές που το τελικό σκορ μιλάει από μόνο του. Ή για να είμαστε ακριβείς, τα λέει όλα!

Οι Ερυθρόλευκοι συνέτριψαν στο ΣΕΦ τους Πατρινούς με 116-73 και έκαναν το 1-0 με μεγάλη άνεση και με τρομερά ποσοστά (50% στο τρίποντο), σιδερένια άμυνα και ασφαλώς πλουραλισμό και τρομερές συνεργασίες στην επίθεση. Ο Προμηθέας στάθηκε αξιοπρεπώς στην αναμέτρηση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια ξέσπασε… καταιγίδα.

Η έλευση του Σλούκα από τον πάγκο σε συνδυασμό με τους πόντους που έδωσαν ο Λαρεντζάκης, ο ΜακΚίσικ και ο Ζαν-Σαρλ επέτρεψαν στους Ερυθρόλευκους να φύγουν με τεράστια διαφορά μπροστά και να μην κοιτάξουν ποτέ πίσω.

Ήταν κλειστό το πρώτο δεκάλεπτο και η «απώλεια» του Βεζένκοβ από νωρίς με δύο φάουλ επέτρεψε στον Προμηθέα με «ζεστό» Φόστερ να βρει σκορ και να φέρει… προσωρινά τον Ολυμπιακό στα μέτρα του. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η άμυνα του Ολυμπιακού άρχισε να κλείνει σαν τανάλια και οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν να βρίσκουν πόντους στο τρανζίσιον αλλά και σε σετ παιχνίδι.

Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο διάβασαν άριστα τις προσαρμογές στην αντίπαλη άμυνα και γρήγορα μέσα από τα ριμπάουντ και τις συνεργασίες έφτασαν στο 53-32 μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε ματς… διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο Βεζένκοβ μπήκε στον χορό από το τρίτο δεκάλεπτο με διαδοχικά τρίποντα και ο Ντόρσεϊ μαζί με τον Λαρεντζάκη συνέχισαν το πάρτι από τα 6,75μ. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να πατά το πόδι στο γκάζι και έδειξε να αντιμετωπίζει με πλήρη σοβαρότητα την αναμέτρηση από την αρχή ως το τέλος μπαίνοντας για τα καλά από τώρα σε mood… τελικών. Και οι 116 πόντοι ενεργητικό ξεκάθαρα τα λένε όλα για τους Ερυθρόλευκους που υπέπεσαν σε 11 λάθη για 28 όμως ασίστ και μάζεψαν 41 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 53-32, 89-46, 116-73

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 28/35 δίποντα, 16/32 τρίποντα, 12/15 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 10 επιθετικά), 28 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/37 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 10/16 βολές, 28 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 18 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Φαλ 6 (3/3 δίποντα), Βεζένκοβ 15 (1/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 12 (1), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 11 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα), Σλούκας 7 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 5 (2/2 δίποντα), Ζαν-Σαρλ 10 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 17 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χαντ 2, Δ. Αγραβάνης 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές), Γκίκας 15 (5/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίμπσον 5, Φόστερ 9 (1), Ρέι 2, Γκραντ 2, Γ. Αγραβάνης 2, Λάγιος, Άντριτς 5 (1), Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης 17 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές)