19.7 C

Τέρι και Φέρντιναντ απορούν για το οφσάιντ στο γκολ του Μπενζεμά (pics)

Η Ρεάλ επικράτησε με 1-0 της Λίβερπουλ στον μεγάλο τελικού του Champions League στο Παρίσι κατακτώντας το 14ο τρόπαιο της ένδοξης ιστορίας της χάρη στη μαεστρία των Κουρτουά, Μπενζεμά, Βινίσιους και Αντσελότι.

Οι Μαδριλένοι έφτασαν δίκαια μέχρι την κορυφή της Ευρώπης για 14η φορά χάρη σε τέρμα του Βινίσιους στο 59ο λεπτό του τελικού, κρατώντας τη Λίβερπουλ στο «μηδέν».

Μάλιστα το έργο της ομάδας του Αντσελότι θα μπορούσε να είχε γίνει ακόμα πιο εύκολο αν μετρούσε το κανονικό γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν η μπάλα κατέληξε στον Γάλλο άσο μετά από επαφή του Φαμπίνιο, αλλά Τουρπέν και VAR καταλόγισαν οφσάιντ.

Αυτή η απόφαση προκάλεσε την αντίδραση των Τζον Τέρι και Ρίο Φέρντιναντ, που έκαναν λόγο για «καθαρό» γκολ που αδίκως δεν μέτρησε, με τον παλαίμαχο άσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να αναφέρει ότι αν ήταν παίκτης της Ρεάλ θα πήγαινε με… μπανάνες στα αποδυτήρια των διαιτητών για να διαμαρτυρηθεί!