25.1 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 27/5: Ο τελευταίος τίτλος των πέτρινων, κύπελλο κόντρα στον ΠΑΟΚ (vids)

Πριν από ακριβώς 30 χρόνια, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το δεύτερο και τελευταίο τρόπαιο της εποχής των πέτρινων: Το κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ

Ο ΑΘΛΟΣ σας προσφέρει μια σειρά καθημερινών αφιερωμάτων με πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Καλή σας απόλαυση!

Μάιος 1992. Ο Ολυμπιακός του Ολεγκ Μπλαχίν συμμετέχει σε διπλό τελικό κυπέλλου εναντίον του ΠΑΟΚ. Στον πρώτο αγώνα που έγινε μία εβδομάδα πριν στην Τούμπα οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και τρεις μέρες νωρίτερα ο Ολυμπιακός κατάφερε να σπάσει την μαύρη παράδοση νικώντας στη Θεσσαλονίκη τον αντίπαλό του μετά από 23 χρόνια. Με την ψυχολογία στα ύψη οι Ερυθρόλευκοι υποδέχθηκαν τους Θεσσαλονικείς στο στάδιο Καραϊσκάκη και στέφθηκαν πανηγυρικά κυπελλούχοι Ελλάδας νικώντας 2-0.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλει το ρυθμό που ήθελε χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες στο 5′ και στο 13′ με τον Παναγιώτη Σοφιανόπουλο αλλά πέτυχε το γρήγορο γκολ που ζητούσε στο 21′ χάρη σε μία εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Γκενάντι Λιτόφτσενκο και σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Γκάμπριτς. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες άρχισαν να προσέχουν περισσότερο το παιχνίδι τους και η άμυνα, καλά στημένη, έδιωχνε εύκολα τον κίνδυνο από την περιοχή του Ταληκριάδη. Στο 36′ ο Γκάμπριτς έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Λιτόφτσενκο και κάπως έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 62′ ο Ολυμπιακός πέτυχε το δεύτερο τέρμα του όταν οι Χατζίδης και Λιτόφτσενκο άλλαξαν την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο δεύτερος έκανε μία ψηλοκρεμαστή μπαλιά και ο επερχόμενος Τσαλουχίδης με μία κεφαλιά δυναμίτη τίναξε τα δίχτυα του ΠΑΟΚ γράφοντας το τελικό 2-0. Στο 68′ αποβλήθηκε ο Γιούρι Σάβιτσεφ για εκτός φάσης χτύπημα στον Μαλιούφα και κάπου εκεί το ματς έσβησε. Από τον κυπελλούχο Ολυμπιακό ξεχώρισαν με την απόδοσή τους οι Παχατουρίδης, Βλάχος, Τσαλουχίδης, Λιτόφτσενκο και Τσιαντάκης.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Μπλαχίν χαρακτήρισε εύκολη τη νίκη του Ολυμπιακού κι όταν ρωτήθηκε για την απόφασή του να αφήσει τους Αναστόπουλο – Μητρόπουλο στην εξέδρα δήλωσε χαρακτηριστικά “κάποτε κανένας δεν μπορούσε να φανταστεί ότι θα σταματούσα από τη Δυναμό” υπονοώντας έμμεσα αλλά σαφώς ότι όλα κάποτε έχουν ένα τέλος…

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 27/5

27/05/1934
ΓΟΥΔΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
10η Αγωνιστική Ομίλων
Πρωτάθλημα Εθνικής Κατηγορίας
0-3
26′ – 70′ – 72′ ΒΑΖΟΣ

27/05/1951
ΗΡΑΚΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
4η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Ελλάδος
1-4
5′ ΜΠΕΜΠΗΣ, 12′ Καρυπίδης, 57′ – 62′ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, 73′ ΡΩΣΙΔΗΣ

27/05/1956
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
16η Αγωνιστική (Τελικοί)
2-1
13′ – 60′ ΥΦΑΝΤΗΣ, 65′ Χατζηκανέλλος

27/05/1959
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ
Προημιτελική Φάση (Επαναληπτικός)
Κύπελλο Ελλάδος
3-1
21′ – 63′ ΥΦΑΝΤΗΣ, 83′ ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΗΣ, 86′ Κανάκης

27/05/1967
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΙΓΑΛΕΩ
27η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
1-0
52′ ΓΚΑΪΤΑΤΖΗΣ

27/05/1973
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ
33η Αγωνιστική
2-1
23′ ΠΕΡΣΙΔΗΣ, 32′ Πάλλας, 40′ ΑΡΓΥΡΟΥΔΗΣ

27/05/1979
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
5-0
7′ ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ, 13′ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, 34′ – 89′ ΚΡΗΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, 86′ ΚΑΡΑΒΙΤΗΣ

27/05/1981
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ
Προημιτελική Φάση, 2ος Αγώνας
2-0
18′ – 78′ ΑΛΣΤΡΟΜ

27/05/1990
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΦΗ
34η Αγωνιστική
4-5
31′ ΝΤΕΤΑΡΙ, 42′ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ, 45′ ΚΩΦΙΔΗΣ, 50′ ΤΣΙΑΝΤΑΚΗΣ, 51′ Μαρινάκης, 62′ – 86′ Βέρα, 85′ Μπατσινίλας, 90′ Βάβουλας

27/05/1992
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ
Τελικός, 2ος Αγώνας
2-0
21′ ΛΙΤΟΦΤΣΕΝΚΟ, 62′ ΤΣΑΛΟΥΧΙΔΗΣ

27/05/1995
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
0-3
22′ ΜΠΑΤΙΣΤΑ, 31′ ΚΑΛΑΤΖΗΣ, 68′ ΝΤΑΜΠΙΖΑΣ

27/05/2001
ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
30η Αγωνιστική
2-2
25′ Χριστοδούλου, 35′ Θεοδωρίδης, 37′ ΖΕΤΕΡΜΠΕΡΓΚ, 69′ ΓΕΩΡΓΑΤΟΣ

Επιμέλεια αφιερώματος: Στράτος Καββάδας – Νίκος Φωλόπουλος