21 C

Προμηθέας – ΑΕΚ 77-75 (παρ.): Οι Πατρινοί πήραν το θρίλερ και πέταξαν στα ημιτελικά

Μια εφιαλτική σεζόν για την ΑΕΚ έφτασε στο τέλος της με τον πιο δραματικό τρόπο: Η Ένωση πάλεψε για την ισοφάριση της προημιτελικής σειράς κόντρα στον Προμηθέα μετά την ήττα-σοκ στα Λιόσια αλλά εν τέλει λύγισε στην παράταση (77-75) και οι Πατρινοί σε μια δύσκολη και για αυτούς χρονιά, κατάφεραν να προκριθούν στους «4» του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Περιστέρι.

Οι Πατρινοί είχαν σε μεγάλη μέρα τον Γκραντ που πέτυχε 18 πόντους και ακολούθησαν με 14 ο Δημήτρης Αγραβάνης, με 12 ο Ρέι, με 11 ο Φόστερ και με 10 ο Σίμπσον. Για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Ανγκόλα που έπαιξε 38′ και σημείωσε 22 πόντους (αστόχησε σε ένα μακρινό σουτ χωρίς καθαρό μυαλό στην τελευταία φάση του αγώνα), ενώ 12 είχε ο Κολόμ και 10 ο Φιλιππάκος.

Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα κλειστή στο πρώτο μέρος αλλά ο Προμηθέας φρόντισε να αναπτύξει διαφορά 10 πόντων πριν το φινάλε του ημιχρόνου (39-49). Η ΑΕΚ με τρία τρίποντα ψαλίδισε τη διαφορά και αφού έπαιξε πιο σκληρά στην άμυνα κατόρθωσε να οδηγήσει το ματς στην παράταση με 1/2 βολές του Ανγκόλα την ώρα που ο Προμηθέας έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Στην παράταση ένα καλάθι και φάουλ του Γκραντ ήταν που έκρινε το αποτέλεσμα αφού στη συνέχεια ο Χάμερ έκανε επιθετικό φάουλ και ο Ανγκόλα αστόχησε για την προσπέραση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.α.), 77-75 (παρ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χαντ 5 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκίκας 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 10 (2/12 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς (0/3 τρίποντα), Φόστερ 11 (2), Ρέι 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκραντ 18 (7/11 δίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γ. Αγραβάνης 2.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 12 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ράουτινς 9 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 22 (3/7 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 7 (5 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 10 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 20/40 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 22/31 βολές, 48 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 14/33 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 17/26 βολές, 44 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα.