21.4 C

Serie A: Στο Conference η Φιορεντίνα, εκτός Ευρώπης η Αταλάντα (vid)

Η Φιορεντίνα επέστρεψε μετά από πέντε χρόνια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις καθώς στην τελευταία αγωνιστική της Serie A επιβλήθηκε με 2-0 της Γιουβέντους και τερμάτισε στην 7η θέση που της έδωσε το εισιτήριο για το Conference League της επόμενης σεζόν!

Οι Βιόλα ήθελαν τουλάχιστον ίδιο αποτέλεσμα με την Αταλάντα μετά τη βαριά ήττα τους με 4-1 στη Γένοβα από τη Σαμπντόρια. Το πέτυχαν επικρατώντας της Γιουβέντους με 2-0 σε μια αναμέτρηση που η Μεγάλη Κυρία δεν είχε καν σουτ στον στόχο και μόλις μία τελική σε 90′!

Το γκολ που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο ήρθε στο τέλος του πρώτου μέρους με το ωραίο σουτ του Ντάνκαν μετά την πάσα του Μποναβεντούρα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκονσάλες.

Από την άλλη η Αταλάντα έμεινε οριστικά εκτός Ευρώπης για τη νέα σεζόν έπειτα από μια απογοητευτική χρονιά που έκλεισε με εντός έδρας ήττα-σοκ από την Έμπολι στο Μπέργκαμο.

Οι Μπεργκαμάσκι είχαν την κατοχή τις μπάλας, έναν… σκασμό τελικές, 13 κόρνερ (έναντι ενός) και εν τέλει πληγώθηκαν έχοντας ξεμείνει από ενέργεια – και παίζοντας άναρχα – στο 79′ από το γκολ του Στούλατς για να τερματίσουν οριστικά 8οι και χωρίς ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 20/5

Τορίνο – Ρόμα 0-3 (33’, 42’ πεν. Έιμπραχαμ, 78’ πεν. Πελεγκρίνι)

Σάββατο 21/5

Τζένοα – Μπολόνια 0-1 (66′ Μπάροου)

Αταλάντα – Έμπολι 0-1 (79′ Στούλατς)

Φιορεντίνα – Γιουβέντους 2-0 (45+1′ Ντάνκαν, 90+2′ Γκονσάλες)

Λάτσιο – Βερόνα 3-3 (16′ Καμπράλ, 29′ Άντερσον, 62′ Πέδρο / 6′ Σιμεόνε, 14′ Λαζάνια, 76′ Ονγκλά)