15.9 C

Bundesliga: Ο Χάαλαντ «έσωσε» τον Μαυροπάνο, μπαράζ για Χέρτα Βερολίνου και υποβιβασμός για την Αρμίνια

Οριστικά στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας (Τσβάιτελιγκα) θα αγωνίζεται η Αρμίνια των Στέφανου Καπίνο (έμεινε στον πάγκο) και Σεμπάστιαν Βασιλειάδη (αντικαταστάθηκε στο 62′) αφού έμεινε στο 1-1 με τη Λειψία στο Μπίλεφελντ και υποβιβάστηκε απευθείας όπως η Γκρόιτερ Φιρτ.

Το γκολ του Σέρα στο 70′ δεν αποδείχθηκε αρκετό, αφού οι Ταύροι στις καθυστερήσεις ισοφάρισαν με τον Όρμπαν και απέσπασαν τον βαθμό που τους διατήρησε στην 4η θέση.

Την απευθείας παραμονή πέτυχε την τελευταία αγωνιστική της Bundesliga η Στουτγκάρδη που επιβλήθηκε με 2-1 της Κολωνίας. Ο Κάλαϊτζιτς άνοιξε το σκορ στο 12′ σε δεύτερο χρόνο μετά την απόκρουση του Σβάμπε στο πέναλτι που εκτέλεσε ενώ οι Τράγοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 60′ με τον Μοντέστ. Ο Εντό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την ομάδα του Κώστα Μαυροπάνου (αγωνίστηκε βασικός στο δεξί άκρο της άμυνας).

Μπαράζ παραμονής θα δώσει με την 3η της Τσβάιτελιγκα η Χέρτα Βερολίνου του Φέλιξ Μάγκατ που έμεινε στο 1-1 στη Βεστφαλία με την Ντόρτμουντ. Ο Χάαλαντ στο αποχαιρετιστήριο ματς σκόραρε και ισοφάρισε το γκολ που είχε πετύχει ο Μπελφοντίλ στο 18′ και ουσιαστικά βοήθησε ώστε στην ισοβαθμία η Στουτγκάρδη να μείνει στην κατηγορία.

Όσον αφορά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια, το τοπίο ξεκαθάρισε πλήρως: Η Μπάγερν, η Ντόρτμουντ, η Λεβερκούζεν και η Λειψία θα βρίσκονται στους ομίλους του Champions League, στο Europa League η Ουνιόν Βερολίνου και η Φράιμπουργκ ενώ στο Conference θα αγωνιστεί η Κολωνία.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Άουγκσμπουργκ – Γκρόιτερ Φιρτ 2-1 (11′ Καλιγκιούρι, 85′ Γκρέγκοριτς / 24′ Ενγκανκάμ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Λειψία 1-0 (70′ Σέρα)

Βόλφσμπουργκ – Μπάγερν 2-2 (45′ Βιντ, 58′ Κρούζε / 17′ Στάνισιτς, 40′ Λεβαντόφσκι)

Γκλάντμπαχ – Χόφενχαϊμ 5-1 (26′ Στιντλ, 44′ Πλεά, 45+1′, 68′ Χόφμαν, 53′ Εμπολό / 3′ Κράμαριτς)

Μάιντς – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (10′, 49′ Ίνγκβαρτσεν / 26′ Τούτα, 35′ Μπορέ)

Λεβερκούζεν – Φράιμπουργκ 2-1 (54′ Αλάριο, 90+7′ Παλάσιος / 88′ Χάμπερερ)

Ντόρτμουντ – Χέρτα Βερολίνου 1-1 (68′ Χάαλαντ / 18′ πεν. Μπελφοντίλ)

Ουνιόν Βερολίνου – Μπόχουμ 3-2 (5′ Πρόμελ, 25′ πεν. Αβονίγι / 55′ Ζέλερ, 79′ Λόουεν)

Στουτγκάρδη – Κολωνία 2-1 (12′ Κάλαϊτζιτς, 90+2′ Εντό / 60′ Μοντέστ)