15.9 C

Rome Masters: Ξεκίνημα με νίκες για Ναδάλ και Ζβέρεφ

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των Ράφα Ναδάλ και Αλεξάντερ Ζβέρεφ στην χωμάτινη επιφάνεια της Ρώμης.

Ο Ισπανός τενίστας επιβλήθηκε εύκολα του Αμερικανού Τζον Αϊσνερ με 6-3, 6-1 σε 76 λεπτά και εξασφάλισε θέση στους «16», όπου θα αντιμετωπίσει τον Καναδό Ντένις Σαποβάλοφ σε μία ιδανική πρόβα ενόψει του Ρολάν Γκαρός που έπεται.

Από την άλλη, ο Γερμανός Ζβέρεφ που πριν λίγες ημέρες ηττήθηκε στον τελικό του Madrid Open από τον Αλκαράθ, δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον Αργεντινό Σεμπαστιάν Μπαές, στον πρώτο αγώνα του για το διεθνές τουρνουά της Ρώμης.

Ο Γερμανός τενίστας, Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη, έχασε τέσσερα σετ-μπολ στο τάι-μπρέικ του πρώτου σετ, το οποίο τελικά όμως κέρδισε με 8-6, και χάρη στο ένα και μοναδικό break του στο ματς έφτασε στη νίκη με 7-6, 6-3, για να πάρει την πρόκριση στους «16» του τουρνουά στην ιταλική πρωτεύουσα.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ζβέρεφ, ο οποίος είχε κατακτήσει το τρόπαιο το 2017 στη Ρώμη και ήταν φιναλίστ ένα χρόνο αργότερα, θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης μεταξύ του Αυστραλού Αλεξ ντε Μινόρ και του Αμερικανού Τόμι Πολ.