24.6 C

Μπαρτσελόνα – Θέλτα 3-1: Ομπαμεγιάνγκ και Ντεπάι το έκαναν να μοιάζει εύκολο (vid)

Η Μπαρτσελόνα εξασφάλισε τη 2η θέση στη La Liga με την τρίτη σερί νίκη της: Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν εύκολα με 3-1 της Θέλτα στο Καμπ Νου με πρωταγωνιστή τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ που έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Θέλτα σε αυτό το γήπεδο από το 2019 αλλά και η πρώτη τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα του Τσάβι άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση 30′ όταν ο Ντεμπελέ έκανε φανταστική ενέργεια από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον Ντεπάι που έκανε το 1-0.

Το 2-0 ήρθε τέσσερα λεπτά πριν συμπληρωθεί το πρώτο μέρος με τον Ντεπάι να γεμίζει στην περιοχή για τον Ομπαμεγιάνγκ που εκτέλεσε υπέροχα πριν αναλάβει ξανά δράση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους για να πετύχει το 3-0 με χαλαρό πλασέ και σε μια από τις ελάχιστες επαφές του με την μπάλα στην περιοχή.

Η Θέλτα ξαναμπήκε στο ματς με ένα λάθος του Τερ Στέγκεν που επέτρεψε στον Άσπας να μειώσει σε 3-1 με πλασέ για να φτάσει τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, λίγα λεπτά αργότερα η αποβολή του Μουρίγιο με απευθείας κόκκινη κάρτα στέρησε κάθε πιθανότητα στους Γαλιθιάνους για κάτι καλύτερο. Η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε το υπέρ της 3-1 και έβαλε τους τρεις βαθμούς στο σακούλι αναζητώντας το καλύτερο δυνατό φίνις με Χετάφε και Βιγιαρεάλ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλβες (89′ Μινγκέθα), Αραούχο (68′ Λανγκλέ), Γκαρθία, Άλμπα, Γκάβι, Φ. Ντε Γιονγκ, Ντεπάι (64′ Φάτι), Ντεμπελέ, Τόρες (46′ Πουτζ), Ομπαμεγιάνγκ (84′ Λ. Ντε Γιονγκ)

ΘΕΛΤΑ: Ντιτούρο, Κέβιν (46′ Μουρίγιο), Αϊντού, Αραούχο, Γκαλάν, Μπελτράν (90′ Βέιγα), Σουάρεθ (90′ Φοντάν), Μέντεθ, Σέρβι, Γκαγιάρδο (60′ Τάπια), Άσπας