17.2 C

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 5-0: Βρέθηκε η ομάδα να πληρώσει τα σπασμένα, στο +3 από τη Λίβερπουλ οι Πολίτες (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη μετά την γκέλα της Λίβερπουλ απέναντι στην Τότεναμ (1-1). Οι Πολίτες που προέρχονταν από τον σοκαριστικό αποκλεισμό από τη Ρεάλ Μαδρίτης, επιβλήθηκαν με 5-0 της Νιούκαστλ που βρέθηκε τη λάθος… στιγμή στον δρόμο τους στο Έτιχαντ.

Τρεις αγωνιστικές πριν να πέσουν οι τίτλοι τέλους, οι Πολίτες άνοιξαν τη διαφορά στους τρεις από τη Λίβερπουλ και εφόσον υπάρξει ισοβαθμία τότε το πρωτάθλημα θα κριθεί στη διαφορά τερμάτων, με τη Μάντσεστερ Σίτι να βρίσκεται στο +68 (στο +64 οι Κόκκινοι).

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το σκορ με… τριγωνομετρία. Στο 19′ από βαθιά μπαλιά του Ρόδρι ο Κανσέλο στα δεξιά έκανε την κεφαλιά πάσα για τον Στέρλινγκ που έκανε το 1-0. Το 2-0 σημειώθηκε στο 38′ ο Λαπόρτ μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων που δεν ήταν σε θέση να κρατήσουν μπάλα αλλά ούτε και να σταματήσουν την ορμή των Πολιτών που μπήκαν με το πόδι στο γκάζι από το πρώτο λεπτό.

Από εκτέλεση κόρνερ στο 61′ ο Ρόδρι πέτυχε το 3-0 με κεφαλιά, με τη Νιούκαστλ να αφυπνίζεται και να ψάχνει έστω το γκολ της τιμής που δεν βρήκε ούτε με το τετ α τετ του Γουίλσον στο 82′. Οι γηπεδούχοι έψαξαν και περισσότερα τέρματα και βρήκαν άλλα δύο στις καθυστερήσεις με τον Φόντεν (εξαιρετική η συνεργασία του με τον Ζιντσένκο) και τον Στέρλινγκ που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του στο ματς.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & HIGHLIGHTS 36ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 7/5

Κρίσταλ Πάλας – Γουότφορντ 1-0 (31′ πεν. Ζαχά)

Μπέρνλι – Άστον Βίλα 1-3 (90+1′ Κορνέ / 7′ Ινγκς, 31′ Μπουενδία, 52′ Γουότκινς)

Μπρέντφορντ – Σαουθάμπτον 3-0 (13′ Γιάνσον, 14′ Γουισά, 79′ Άγερ)

Τσέλσι – Γουλβς 2-2 (56′ πεν., 58′ Λουκάκου / 79′ Τρινκάο, 90+7′ Κόουντι)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (15′ Καϊσέδο, 49′ Κουκουρέγια, 57′ Γκρος, 60′ Τροσάρ)

Λίβερπουλ – Τότεναμ 1-1 (74′ Ντίας / 56′ Σον)

Κυριακή 8/5

Άρσεναλ – Λιντς 2-1 (5′, 10′ Ενκέτια / 66′ Γιορέντε)

Λέστερ – Έβερτον 1-2 (11′ Ντάκα / 6′ Μικολένκο, 30′ Χόλγκεϊτ)

Νόριτς – Γουέστ Χαμ 0-4 (12′, 45+3′ Μπενραχμά, 30′ Αντόνιο, 65′ πεν. Λαντσίνι)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 5-0 (19′, 90+3′ Στέρλινγκ, 38′ Λαπόρτ, 61′ Ρόδρι, 90+1′ Φόντεν)