16.8 C

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 1-2: Απόδραση στο 94′ για τους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα στοχεύει μόνο στη 2η θέση και θέλει να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερο φίνις στη σεζόν. Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με 2-1 της Μπέτις στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν της Ανδαλουσίας και πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος και έφτασε τις έξι διαδοχικές εκτός έδρας νίκες.

Από την άλλη η Μπέτις που κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας, παρέμεινε «άδεια» έχοντας εξασφαλίσει την παρουσία της στους ομίλους του Europa League.

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα σε μια παραδοσιακά δύσκολη έδρα ωστόσο στο δεύτερο μέρος με ένα τυχερό γκολ του Άνσου Φάτι ο οποίος επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του, άνοιξε το σκορ στο 76′. Η απάντηση ήρθε από την κεφαλιά του Μπάρτρα τρία λεπτά αργότερα (εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ), με τους Καταλανούς όμως να λυτρώνονται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη στο φανταστικό βολ πλανέ του Άλμπα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 6/5

Λεβάντε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1 (53’ Μιραμόν, 90’ πεν. Μελέρο / 66’ Σίλβα)

Σάββατο 7/5

Μαγιόρκα – Γρανάδα 2-6 (28′ Σεβίγια, 58′ Ραΐγιο / 6′ Σουάρες, 46′ Εσκουδέρο, 55′ Πουέρτας, 69′ Μολίνα, 78′ Ουζούνι, 90′ Μολίνα)

Μπιλμπάο – Βαλένθια 0-0

Θέλτα – Αλαβές 4-0 (6′ Γκαλιάρδο, 34′, 66′ Άσπας, 57′ αυτ. Ναβάρο)

Κάντιθ – Έλτσε 3-0 (80′ Νεγρέδο, 83′ Σομπρίνο, 90+3′ Λοσάνο)

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 1-2 (79′ Μπάρτρα / 76′ Φάτι, 90+4′ Άλμπα)