25.9 C

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 26-29: Προβάδισμα τίτλου με θρυλική ψυχή!

Οι απόλυτα διαβασμένοι Ερυθρόλευκοι του Γιώργου Καρασαββίδη έκαναν μπρέικ στον πρώτο τελικό στη Χαλκίδα και έδειξαν την ανωτερότητά τους κόντρα στη διαιτησία - Τεράστια εμφάνιση από τον Κοτανίδη που έκανε 19 αποκρούσεις

Θρυλική νίκη από έναν τεράστιο Ολυμπιακό! Οι Ερυθρόλευκοι του Γιώργου Καρασαββίδη με μαγική εμφάνιση υπέταξαν την ΑΕΚ μπροστά στο κοινό της στον πρώτο τελικό και μετά από συναρπαστική εξέλικη και παράταση (26-29), έσπασαν το πλεονέκτημα έδρας και φουλάρουν για τον τίτλο κόντρα σε όλα!

Υπενθυμίζεται πως ο τίτλος του πρωταθλητή κρίνεται στις τρεις νίκες, ενώ όλα τα ματς θα λάβουν χώρα στο κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα και η ΑΕΚ ως πρωτοπόρος της κανονικής περιόδου μπήκε στους τελικούς με πλεονέκτημα έδρας.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν διαβασμένοι και ανώτεροι όπως έδειξαν σε όλα τα ματς πρωταθλήματος (μια νίκη και δύο ισοπαλίες σε τρία ματς) και δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα την Ένωση να προηγηθεί. Ο Κοτανίδης έκανε συγκλονιστικό ματς με 19 αποκρούσεις ενώ οι αθλητές του Γιώργου Καρασαββίδη έκαναν υποδειγματικό παιχνίδι αμυντικά με 8 κλεψίματα και συνολικά μόλις 9 λάθη.

Παρότι οι διαιτητές φάνηκαν ξανά κατώτεροι των περιστάσεων και η αντιμετώπισή τους δεν ήταν καθόλου δίκαιη, σπάζοντας κάθε… ρεκόρ (8-1 τα πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ και 2-8 οι δίλεπτες αποβολές μέχρι και για θέατρο!), ο Ολυμπιακός δεν έχασε το μυαλό του και με καθαρή σκέψη και ωραίες συνεργασίες στην επίθεση δεν άφησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε να πάει χαμένη.

Οι ξένοι του Ολυμπιακού έδωσαν καθαρό προβάδισμα τεσσάρων γκολ στην ομάδα τους (7-11) με την Ένωση (είχε κορυφαίους με 7 γκολ τον Κεδέρη και τον Μυλωνά) να ισοφαρίζει για πρώτη φορά σε 15-15. Οι Ερυθρόλευκοι ξαναπήραν τα ηνία αλλά με τον Μόγια η ΑΕΚ ισοφάρισε πριν το φινάλε (21-21) και ο Μοντόρο έχασε την ευκαιρία σε νεκρό χρόνο να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με αποτέλεσμα το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στα έξτρα 5′ της παράτασης ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει επιθετική άμυνα και έφτασε σε μια πολύ καθαρή νίκη με τον Δομπρή να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 6 γκολ, όσα είχε και ο Οστρούτσκο. Πέντε έβαλε ο Μοντόρο.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-6, 7-8, 7-10, 8-11, 10-12 (ημχ.) 11-14, 13-15, 15-17, 15-20, 19-20, 21-21 (κ.α.), 23-25, 26-29 (παρ.)

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Aραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 3, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα 4, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 6, Μπάουερ.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 6/8 – 1/1