18.9 C

Ολυμπιακός – Μονακό 94-88: Βελιγράδι, έρχεται ο ερυθρόλευκος Θεός!

Ο Θρύλος νίκησε τη Μονακό με 94-88 στο καθοριστικό Game 5 και προκρίθηκε πανάξια στο Final-4 της Ευρωλίγκας. Ο Γουόκαπ σήμανε την αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο και ο Σλούκας έβαλε την υπογραφή του στην τέταρτη

Ναι, ρε Θρύλε! Ο Αυτοκράτορας της Ελλάδας και της Ευρώπης, Ολυμπιακός, επέστρεψε στο Final-4 της Euroleague μετά το 2017, επικρατώντας της Μονακό με 94-88 στο κατάμεστο και υπερηχητικό ΣΕΦ, κάνοντας το 3-2 στην προημιτελική σειρά των Playoffs της Ευρωλίγκας. Φοβερός και τρομερός ο παλμός στις εξέδρες, ο ανεπανάληπτος λαός του Ολυμπιακού αποτέλεσε τον 6ο «παίκτη» της ομάδας.

Ο τρεις φορές Πρωταθλητής Ευρώπης θα δώσει το «παρών» στο 11ο Final-4 της ιστορίας του και το 7ο τις τελευταίες 13 σεζόν. Αντίπαλος στον πρώτο ημιτελικό του Βελιγραδίου είναι η Αναντολού Εφές (19/5, 19:00). Στον δεύτερο ημιτελικό, η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης (19/5, 22:00).

«Έσπασαν καρδιές» στο κατάμεστο ΣΕΦ. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα, παρουσία του ΝΒΑer Κέβιν Ντουράντ και, φυσικά, του Βασίλη Σπανούλη. Έτσι, συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει τη γηπεδούχο ομάδα να παίρνει την πρόκριση στο Game 5. Από τη σεζόν 2008/09, όταν και θεσπίστηκε το «best of five», η ομάδα με το πλεονέκτημα έδρας μετράει 15/15!

Ο Ολυμπιακός είχε υπομονή στο παιχνίδι, παρότι δεν εξελίχθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, με τη Μονακό να ξεφεύγει δύο φορές με 11 πόντους (19-30 στο 14′ και 30-41 στο 17′). Ο Τόμας Γουόκαπ έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας κρίσιμους πόντους (17 συνολικά με 7/10 σουτ εντός πεδιάς), ενώ στην τέταρτη περίοδο η μπαγκέτα πέρασε στα χέρια του Κώστα Σλούκα, ο οποίος μέχρι το 30′ είχε 2 πόντους και τελείωσε με 15!

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν εξαιρετικός όταν τα πράγματα δεν εξελίσσονταν καλά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και κράτησε τους Ερυθρόλευκους μέσα στο ματς, σκοράροντας 16 πόντους στη δεύτερη περίοδο χωρίς να χάσει σουτ. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ τελείωσε το ματς με 18 και 2 ασίστ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ «χρώσταγε» ένα μεγάλο ματς και το έκανε στο Game 5 με 16 πόντους, 6/11 σουτ εντός πεδιάς και το τρίποντο με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς (94-88).

Όσο για τη Μονακό, ο Μάικ Τζέιμς μπορεί να πέτυχε 24 πόντους, αλλά είχε μόλις 2/10 τρίποντα και σκόραρε κυρίως από βολές (10/11). Ο Γιακουμπά Ουαταρά πήγε να κάνει μεγάλη… ζημιά με 5/7 τρίποντα, όπως και ο Πάρις Λι, ο οποίος είχε 3/5 τρίποντα και 14 πόντους. Ωστόσο, αμφότεροι σκόραραν στο καλό πρώτο ημίχρονο της ομάδας τους και… σίγησαν στο κρίσιμο δεύτερο μέρος.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ολυμπιακός-Μονακό:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε τη συνηθισμένη πεντάδα με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ. Από την πλευρά του, ο Σάσα Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε ως βασικούς τους Βέστερμαν, Τζέιμς, Ουαταρά, Τόμας και Μοτεγιούνας. Να σημειωθεί πως για πρώτη φορά στην προημιτελική σειρά ο Χασάν Μάρτιν βρέθηκε στη 12άδα, παίρνοντας τη θέση του Κουίνσι Έισι.

Σε μία ανεπανάληπτη ατμόσφαιρα και με τον σούπερ σταρ Κέβιν Ντουράντ παρόντα, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-0 χάρη σε 2/2 και ένα λέιπ-απ του Παπανικολάου (στο 1′). Ο Μοτεγιούνας, όμως, έκανε… ζημιά και με δικό του τρίποντο (2/5 ως εκείνο το σημείο η Μονακό) και πέντε πόντους σημείωσε το 6-8 στο 4′. Οι Ερυθρόλευκοι άρχισαν με 2/2 δίποντα, αλλά στο πρώτο τηλεοπτικό τάιμ-άουτ είχαν 2/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός έβγαζε άγχος και νευρικότητα στο παιχνίδι του. Έτσι, η Μονακό προηγήθηκε με 6-10 στο με λέι-απ του Τζέιμς. Ο Σλούκας πήρε τη θέση του άστοχου Ντόρσεϊ (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο). Ο Γουόκαπ «ξεκόλλησε» την ομάδα στην επίθεση, κάνοντας το 9-10 με τρίποντο στο 7′, αλλά ο Λι απάντησε από τη γωνία για το 9-13 στο 8′. Οι τρεις διαιτητές δεν έδωσαν αντιαθλητικό, αλλά απλό φάουλ στο σπρώξιμο του Μπέικον στον Παπανικολάου.

Στην επόμενη επίθεση, ο Παπανικολάου κέρδισε νέο φάουλ από τον Τζέιμς και με 2/2 βολές μείωσε σε 11-13 στο 9′. Οι Πειραιώτες δεν είχαν κάνει ακόμα φάουλ στην πρώτη περίοδο και είχαν να δώσουν. Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου, ο Παπανικολάου τάπωσε τον Μπέικον στον αιφνιδιασμό, σε μία απίστευτη φάση. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 11-13. Οι ομάδες ήταν άστοχες και είχαν δώσει βάρος στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός μέτρησε 2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές (2 ασίστ, 0 κλεψίματα, 4 λάθη) και η Μονακό 2/10 δίποντα και 3/9 τρίποντα (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη). Η γαλλική ομάδα πόνεσε τον Ολυμπιακό με τα 5 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα (12 συνολικά). Οι γηπεδούχοι είχαν 11 ριμπάουντ, τα 2 εξ αυτών επιθετικά.

Ο Μπέικον με καλάθι και φάουλ έκανε το 11-16 στο 11′, παίρνοντας και το 2ο φάουλ του Παπανικολάου. Ο Μάρτιν πήρε τη θέση του Φαλ στο 11′ και το «βάπτισμα του πυρός» στην προημιτελική σειρά. Η Μονακό έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο 12′, όταν και προηγήθηκε με 11-18 χάρη σε φόλοου κάρφωμα του Χολ. Ο ΜακΚίσικ με 2/2 βολές μείωσε 13-18 στο 12′. Το ματς ήταν για γερά νεύρα.

Ο Λι έκανε το 13-21 με καλάθι και φάουλ, αλλά ο Σλούκας έπαιξε πικ εντ ρολ με τον Μάρτιν και ο Αμερικανός μείωσε άμεσα σε 16-21 με δικό του καλάθι και φάουλ (στο 12′). Ο Λι, όμως, ήταν «ζεστός» και με τρίποντο έκανε το 16-24 στο 13′, φτάνοντας τους 9 πόντους. Ο ΜακΚίσικ μείωσε με τρίποντο σε 19-24 στο 14′ (2/6 ο Ολυμπιακός), αλλά ο Χολ με κάρφωμα και φάουλ (από τον Μάρτιν) σημείωσε το 19-27 στο 14′. Ο Ολυμπιακός είχε συμπληρώσει, ήδη, τα 5 φάουλ στη δεύτερη περίοδο. Με νέο τρίποντο του Λι (3/3), η Μονακό πήρε διψήφια διαφορά και προηγήθηκε με 19-30 στο 14′, αλλά ο ΜακΚίσικ μείωσε με νέο τρίποντο σε 22-30 στο 15′.

ΟΙ Ερυθρόλευκοι είχαν βρει το χέρι τους από τα 6.75μ. (4/8 τρίποντα στο 15′, με τον Ντόρσεϊ να ανοίγει λογαριασμό και να κάνει το 25-32), αλλά η Μονακό είχε απάντηση σε κάθε επιχείρηση αντεπίθεσης από την ελληνική ομάδα. Ο Ουαταρά έκανε το 25-35 στο 15′, με την ομάδα του να έχει 6/13 τρίποντα. Ο ΜακΚίσικ, όμως, ήταν συγκινητικός και κρατούσε μόνος του τον Ολυμπιακό επιθετικά. Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ σκόραρε 5 σερί πόντους και μείωσε σε 33-41, φτάνοντας τους 16 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές).

Ο Ολυμπιακός, όμως, έπαθε ζημιά και από τον Ουαταρά (εκτός από τον Λι, που είχε 12 πόντους), ο οποίος έφτασε τα 4/5 τρίποντα, κάνοντας το 38-48 στο 19′. Ο Γουόκαπ μείωσε με τρίποντο σε 41-48 (2/3 ο Αμερικανός γκαρντ), περίπου 4 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-48 υπέρ της Μονακό. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν άποντο τον Σλούκα (0/1 δίποντο) και με 2 τον Βεζένκοβ. Ο εκπληκτικός ΜακΚίσικ με 16 και ο Ντόρσεϊ με 8 (έχοντας ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο) ξεχώρισαν για τους Πειραιώτες. Ύστερα από 20 λεπτά, ο Θρύλος είχε 8/14 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 10/10 βολές, 14 ριμπάουντ (τα 2 επιθετικά), 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 λάθη. Η Μονακό είχε στο ίδιο διάστημα 8/18 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 8/9 βολές, 18 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.

Έπειτα από ένα σκληρό πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 11-13, το δεύτερο έληξε με 30-35 υπέρ της Μονακό. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 35 πόντους στη δεύτερη περίοδο και αυτό έπρεπε να αλλάξει. Ήταν παρά πολλοί για την κρισιμότητα του αγώνα. Ο Παπανικολάου είχε παίξει τα αρχικά 10:12 λεπτά, αλλά μετά έμεινε στον πάγκο λόγω φάουλ. Σημαντική η επιστροφή του στην πεντάδα της τρίτης περιόδου.

Με ασίστ του «Παπ» και καλάθι και φάουλ του Φαλ, ο Θρύλος μείωσε σε 43-48 στο 22′, καθώς αστόχησε στη βολή. Ήταν η πρώτη χαμένη της ομάδας του. Ο Ουαταρά έκανε το παιχνίδι της ζωής του και με νέο τρίποντο (5/6, αν είναι δυνατόν) «έγραψε» το 43-51 στο 22′. Ο Βεζένκοβ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο ματς, μειώνοντας σε 48-53 στο 24′. Έπρεπε να πάρει μπρος ο Σάσα. Οι Πειραιώτες έπαιξαν καλύτερη άμυνα και ο Γουόκαπ αποτέλεσε τον οδηγό της αντεπίθεσης. Με τρίποντο (3/4) και λέι-απ, μείωσε στους 2 πόντους και στο 53-55 του 25ου λεπτού. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε φτάσει τους 13 πόντους.

Αυτό το παλικάρι, ο Τόμας Γουόκαπ, πήρε το πορτοφόλι του Άντζουσιτς, κέρδισε την μπάλα και την κάρφωσε για το 55-55 στο 26′, σκοράροντας 7 σερί πόντους! Ναι, ρε Θρύλε! Με 1/2 βολές, ο Ντόρσεϊ έκανε το 56-55 και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ ύστερα από το ξεκίνημα του αγώνα. Ο Μπέικον έκανε το 56-58 με τρίποντο στο 26′, αλλά ο Ντόρσεϊ ισοφάρισε σε 58-58 με λέι-απ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, πλέον, στο σκορ (με τον Ντόρσεϊ να κάνει το 60-60 στο 28′ και να φτάνει τους 13 πόντους), αλλά ένα προσωπικό 5-0 σερί του Άντζουσιτς (δίποντο και τρίποντο) έβαλε τη Μονακό σε θέση οδηγού για το 62-67 στο 30′. Με 2/2 βολές, ο Μάρτιν μείωσε σε 64-67 και με 2/2 βολές του Σλούκα ο Θρύλος μείωσε στον πόντο, 66-67, αλλά με τρίποντο του Τζέιμς στην εκπνοή (1/7 τρίποντα και 16 πόντους ο Αμερικανός σκόρερ) η Μονακό προηγήθηκε με 66-70 με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός είχε επανέλθει με επιμέρους σκορ 25-22 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά χρειαζόταν πια το κάτι παραπάνω για την κατάκτηση της νίκης.

Ο Σλούκας είχε μόλις 2 πόντους και έπρεπε να ανεβάσει «στροφές». Με τζαμπ-σουτ στη λήξη της επίθεσης, ο Γουόκαπ μείωσε σε 68-70 (φτάνοντας τους 17 πόντους), αλλά ο Τόμας απάντησε για το 68-72 στο 31′. Ο Βεζένκοβ με τρίποντο από τη γωνία και φάουλ (από τον Τόμας) ισοφάρισε σε 72-72 στο 32′. Όλα πια στο όριο. Ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ στο τρίποντο από τον Βεζένκοβ και με 3/3 βολές (10//1 είχε στο ματς…) έκανε το 72-75, αλλά με τρίποντο του Σλούκα από την κορυφή ο Θρύλος ισοφάρισε ξανά σε 75-75 στο 32′.

Τι παιχνίδι, Θεέ μου. Οι Ερυθρόλευκοι έχασαν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ. Η Μονακό είχε 9 επιθετικά και ο Μπέικον στην εξέλιξη της φάσης με 2/2 βολές σημείωσε το 75-77 στο 34′. Ο Τζέιμς επανήλθε έχοντας 4 φάουλ, ενώ ο Σλούκας με 1/2 βολές μείωσε σε 76-77 στο 34′, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι πήρε το 5ο φάουλ του Λι, ο οποίος έπαιξε πολύ σκληρή άμυνα για ένα ακόμα ματς. Ο ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό έκανε το 78-77 στο 35′. Έπειτα από εκατέρωθεν καλάθια, ο Σλούκας με ατομική ενέργεια και αριστερό λέι-απ σημείωσε το 82-81 στο 36′. Ο Έλληνας γκαρντ είχε φτάσει τους 8 πόντους, οι 6 ήταν στην τέταρτη περίοδο.

Με ασίστ του Σλούκα και λέι-απ του Φαλ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με τρεις, για το 84-81 στο 37′. Το ΣΕΦ κόχλαζε. Σειόταν. Ο Μπέικον, όμως, μείωσε σε 84-83 στο 37′ με τζαμπ-σουτ. Ο Σλούκας πήρε φάουλ από τον Τόμας και με 2/2 βολές (είχαμε το μπόνους) «έγραψε» το 86-83, 02:56 πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Τζέιμς έχασε τρίποντο για την ισοφάριση (1/8) και ο Σλούκας με τρίποντη «βόμβα» έκανε το 89-83 στο 38′, αλλά ο Τζέιμς με «τρελό» τρίποντο μείωσε σε 89-86. Με 2/2 βολές, ο Σλούκας σημείωσε το 91-86, 01:40 πριν από τη λήξη. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο και 15 συνολικά.

Ο Τόμας μείωσε σε 91-88 στο 39′ μετά την ασίστ του Τζέιμς, αλλά ο Ντόρσεϊ με ΤΡΙΠΟΝΤΟ έκανε το 94-88, 01:18 πριν από τη λήξη του αγώνα! Το ματς είχε κριθεί και επικράτησε πανδαιμόνιο στο ερυθρόλευκο ΣΕΦ! Ο Τζέιμς έχασε τρίποντο (2/10) και μετά δίποντο, οπότε δεν υπήρχε άλλος χρόνος. Ο κόκκινος λαός δεν άντεξε από τη χαρά και ορισμένοι οπαδοί μπήκαν μέσα, με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν. Πώς να συγκρατήσεις το θρυλικό πλήθος! Έπειτα από ένα περίπου πεντάλεπτο, ο αγώνας έληξε με 94-88 και ο Ολυμπιακός εξασφάλισε το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο για το Final-4 της Euroleague! Βελιγράδι, ερχόμαστε!

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-67, 94-88.

Οι διαιτητές: Λουίτζι Λαμόνικα (Ιταλία), Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Eμίλιο Πέρεθ (Ισπανία).