24.2 C

Οι Σέλτικς σταμάτησαν τον Αντετοκούνμπο και έκαναν άνετα το 1-1 στη σειρά

Άλλες ομάδες σε σχέση με εκείνες που μπήκαν στο γήπεδο στο Game 1 της σειράς εμφανίστηκαν τα ξημερώματα στο παρκέ του TD Garden.

Οι Σέλτικς βρήκαν τρόπο να σταματήσουν τον Αντετοκούνμπο και με όπλο την άμυνα και την ευστοχία τους στα τρίποντα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έφτασαν σε άνετη νίκη επί των Μπακς με 109-86 και ισοφάρισαν σε 1-1 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής.

Η ομάδα της Βοστόνης πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 25 πόντων (65-40), αν και αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μάρκους Σμαρτ, είχε ωστόσο στη διάθεσή της έναν εξαιρετικό Τζέιλεν Μπράουν.

Από το κάκιστο πρώτο ημίχρονο των Μπακς δε γλίτωσε ούτε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που τέλειωσε το ματς με 28 πόντους (10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 λάθη). Στην απέναντι όχθη, ο Μπράουν πέτυχε τους 25 από τους 30 πόντους του στο πρώτο μέρος, έχοντας απίθανα στατιστικά (4/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα και 2/2 βολές).

Για τος νικητές, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 29 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή του 23χρονου Γκραντ Ουίλιαμς, ο οποίος όχι μόνο σταμάτησε τον Αντετοκούνμπο, αλλά έκανε και ρεκόρ καριέρας στην επίθεση με 21 πόντους (6/9 τρίποντα).

ΟΙ δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το τρίτο παιχνίδι της σειράς το Σάββατο στο Μιλγουόκι.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21, 65-40, 83-66, 109-86.