16.7 C

Λιντς – Μάντσεστερ Σίτι 0-4: Σκορπά τρόμο ακόμα κι όταν παίζει… σβηστή! (vid)

Η Λίβερπουλ περίμενε στραβοπάτημα της Μάντσεστερ Σίτι αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ γιατί οι Πολίτες παρότι έχουν μπροστά τους τον επαναληπτικό με τη Ρεάλ Μαδρίτης, καθάρισαν σβηστά τη Λιντς στο Έλαντ Ρόουντ (0-4).

Οι Πολίτες ανέκτησαν την κορυφή και παρέμειναν στο +2 από τους Κόκκινους στις τέσσερις αγωνιστικές πριν πέσει η αυλαία μιας εκ των συναρπαστικότερων κουρσών των τελευταίων ετών για τον τίτλο στην Premier League.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν αποφασισμένοι να καθαρίσουν εύκολα (και παρά το ελαφρύ ροτέισον) το ματς και το έκαναν με ένα γρήγορο γκολ του Ρόδρι με κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Φόντεν στο 12′.

Το 0-2 γράφτηκε στο 54′ έπειτα από μια ασυνεννοησία στην άμυνα των φιλοξενούμενων και γκολ του Άκε από κοντά. Η Λιντς δεν μπορούσε να φανεί απειλητική και κάθε κατεβασιά των φιλοξενούμενων προκαλούσε… τρόμο: Όπως και στο 78′, όταν ο Φόντεν με γλυκιά κάθετη έβγαλε τετ α τετ τον φορμαρισμένο Ζεσούς που έγραψε το 0-3.

Οι γηπεδούχοι που βρίσκονται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη έφτασαν κοντά στο να μειώσουν με το πλασέ του Γκέρχαρντ (ο Έντερσον απομάκρυνε εντυπωσιακά), δεν τα κατάφεραν και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φερναντίνιο με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 0-4.