22.5 C

Σαμπντόρια – Τζένοα 1-0: Την καταδίκασε στο γενοβέζικο ντέρμπι μίσους (vid)

Το Derby della Lanterna βρήκε νικήτρια τη Σαμπντόρια και την Τζένοα πολύ κοντά στη Serie B. Η Σαμπντόρια επιβλήθηκε με 1-0 των Γενοβέζων στο παραδοσιακό ντέρμπι μίσους και πλέον η κλεψύδρα αδειάζει για την Τζένοα που ετοιμάζει βαλίτσες για τη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου.

Ο Μάρκο Τζιαμπάολο έγινε ο πρώτος προπονητής που φτάνει τις πέντε νικηφόρες αναμετρήσεις σε γενοβέζικα ντέρμπι και εν πολλοίς το χρωστά στον Σαμπίρι που σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 25ο λεπτό. Η Τζένοα είχε την ευκαιρία της στις καθυστερήσεις, ωστόσο σπατάλησε τη μεγάλη στιγμή της.

Ο Φεράρι έκανε χέρι και ο διαιτητής μέσω VAR υπέδειξε την παράβαση και έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα. Ο Κρισίτο ανέλαβε να εκτελέσει αλλά ο Αουντέρο επενέβη και κράτησε το μηδέν δίνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στη Σαμπντόρια.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 30/4

Κάλιαρι – Βερόνα 1-2 (57′ Ζοάο Πέδρο / 8′ Μπαράκ, 44′ Καπράρι)

Νάπολι – Σασουόλο 6-1 (7′ Κουλιμπαλί, 15′ Οσιμέν, 19′ Λοσάνο, 21′, 54′ Μέρτενς, 80′ Ραχμάνι / 87′ Λοπέζ)

Σαμπντόρια – Τζένοα 1-0 (25′ Σαμπίρι)

Σπέτσια – Λάτσιο (21:45)