16.6 C

Μονακό – Ολυμπιακός 78-77: Και τώρα μιλάει το ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός δεν τελείωσε τη δουλειά στο Μόντε Κάρλο, αλλά έχει το 5ο και καθοριστικό ματς στην έδρα του για την πρόκριση στο Final-4. Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα, αλλά θα βάλει το επόμενο

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο όριο από τη Μονακό με 78-77, αλλά εξακολουθεί να κρατά την τύχη στα χέρια του.

Η Μονακό επικράτησε του Ολυμπιακού με 78-77 στην αρένα «Salle Gaston Medecin» και ισοφάρισε σε 1-1 την προημιτελική σειρά των Playoffs της Ευρωλίγκας. Το Game 5 θα κρίνει οριστικά την ομάδα που θα προκριθεί στο Final-4 και θα διεξαχθεί το βράδυ της Τετάρτης (4/5, 21:00) στο ΣΕΦ.

Η αναμέτρηση ήταν έντονη και είχε διακυμάνσεις. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (38-49 στο 22′), αλλά «πληγώθηκε» από τα τρία φάουλ των Γουόκαπ και Φαλ. Η Μονακό αντέδρασε χωρίς αυτούς τους δύο αντιπάλους της στο παρκέ και είχε σε εκπληκτική βραδιά τους Μπέικον (21 πόντους), Τόμας (16) και Χολ (14).

Το ματς κρίθηκε με το καλάθι του Μπέικον, ο οποίος διαμόρφωσε το 78-73, 53 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο τρεις φορές Πρωταθλητής Ευρώπης είχε δύο ευκαιρίες στο φινάλε για να πάρει τη νίκη, αλλά στη μία επίθεση ο Σλούκας υπέπεσε σε λάθος, ψάχνοντας τον Φαλ, ενώ μετά το άστοχο σουτ του Μπέικον ο Έλληνας γκαρντ αναζήτησε πάλι τον Γάλλο σέντερ, ο οποίος ήταν πιεσμένος και πάσαρε ξανά στον Σλούκα, για να έρθει το άστοχο τρίποντο του διεθνούς γκαρντ με τη λήξη του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ του Κυπελλούχου Ελλάδας αναδείχθηκε ο Σλούκας με 19 πόντους και 6/9 σουτ εντός πεδιάς. Ο Βεζένκοβ σημείωσε 17 και ο Παπανικολάου 13. Εξαιρετικός και ο Φαλ με 11 πόντους, αλλά ο Γάλλος σέντερ είναι μόνος στη ρακέτα και παλεύει κόντρα σε όλους.

Ο Θρύλος αγωνίστηκε και στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της σειράς χωρίς τον δεύτερο σέντερ του, Χασάν Μάρτιν, ο οποίος είναι τραυματίας. Οι πρόεδροι της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος, έδωσαν δυναμικό «παρών» στο Μόντε Κάρλο, βλέποντας από κοντά και το δεύτερο παιχνίδι επί γαλλικού εδάφους.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Μονακό – Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε τη συνηθισμένη πεντάδα με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ. Από την πλευρά του, ο Σάσα Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε ως βασικούς τους Βέστερμαν, Τζέιμς, Ουαταρά, Τόμας και Μοτεγιούνας.

Κακή αρχή, αλλά ο «Παπ» ήταν εκεί

Η Μονακό προηγήθηκε με 4-0 χάρη σε 2/2 βολές και ένα σουτ του Τζέιμς από μέση απόσταση του Τζέιμς. Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς, έχοντας 0/5 σουτ εντός πεδιάς (0/2 ο Γουόκαπ), αλλά ο Παπανικολάου ήταν ο παίκτης που «ξεκλείδωσε» τους Ερυθρόλευκους. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ο πρώτος που σκόραρε μειώνοντας σε 4-3 με τρίποντο στο 3′, ενώ μετά το 6-3 του Μοτεγιούνας ο Ολυμπιακός «έτρεξε» σερί 9-0.

Ο Παπανικολάου έκανε το κλέψιμο και πέτυχε το 6-7 στον αιφνιδιασμό στο 4′ (είχε προηγηθεί το 6-5 από τον Ντόρσεϊ, ενώ ο «Παπ» με δεύτερο τρίποντο σημείωσε το 6-10, φτάνοντας γρήγορα τους 8 πόντους. Ο Ντόρσεϊ με κλέψιμο και λέι-απ στον αιφνιδιασμό έκανε το 6-12 και το ματς πήγε σε τάιμ-άουτ στο 5′.

Η Μονακό έβγαλε αντίδραση με την είσοδο των Μπέικον και με γρήγορο 5-0 σερί μείωσε σε 11-12 στο 6′ (τρίποντο Τζέιμς και δίποντο Μπέικον), αλλά ο Βεζένκοβ «ξεκόλλησε» άμεσα τον Ολυμπιακό με τρίποντο για το 11-15 στο 7′. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 13-19 στο 8′ χάρη σε καλάθι του Φαλ (κέρδισε και το φάουλ, αλλά έχασε τη βολή), μετρώντας 5/8 δίποντα και 3/6 τρίποντα, αλλά με σερί 6-0 οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν σε 19-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Τέσσερις σερί πόντους σημείωσε ο Τόμας και ένα δίποντο ο Μπέικον. Ο Θρύλος τελείωσε την πρώτη περίοδο με 5/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 0/3 βολές, 7 ριμπάουντ (3 εξ αυτών επιθετικά), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος. Από τη μεριά της, η Μονακό μπορεί να είχε 7/8 δίποντα, αλλά μέτρησε μόλις 1/5 τρίποντα. Επίσης, είχε 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ (κανένα επιθετικό), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Ο Σλούκας έκανε τη διαφορά

Στη δεύτερη περίοδο, ο Τζέιμς έκανε το 21-19 για τη Μονακό, που «έτρεξε» σερί 8-0, αλλά ο Βεζένκοβ απάντησε άμεσα για το 21-22 με το δεύτερό του τρίποντο στο ματς. Ένα τρίποντο και φάουλ του Λι οδήγησε τους γηπεδούχους σε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (27-23 στο 12′), όμως ο Σλούκας δήλωσε «παρών». Με έξοχο αριστερό λέι-απ μείωσε σε 27-25, ενώ με τρίποντο από τη γωνία ο Γουόκαπ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 27-28 στο 14′.

Η Μονακό προηγήθηκε για τελευταία φορά με 29-28 στο 14′ (καλάθι Μπέικον). Ο Σλούκας ήταν ορεξάτος και μπροστάρης: με καλάθι «έγραψε» το 29-30 και έδωσε στη συνέχεια φοβερή πάσα χωρίς να βλέπει στον Φαλ, ο οποίος κάρφωσε για το 29-32. Ο ΜακΚίσικ έχασε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό (είχαν προηγηθεί 1/2 βολές του Πρίντεζη) και ο Μοτεγιούνας με καλάθι και φάουλ μείωσε 32-33 στο 17′.

Όμως, εκεί, ο Ολυμπιακός κατέγραψε σερί 7-0 με καλάθι του Φαλ (από δημιουργία του ΜακΚίσικ), τρίποντο του Σλούκα και «χορευτικό» του αρχηγού Πρίντεζη, ο οποίος έκανε το 32-40 στο 40′. Η Μονακό μείωσε σε 36-40 με 4/4 βολές (από Τζέιμς και Χολ) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-42 έπειτα από νέο καλάθι του Σλούκα (36-42 στο 19′) και δίποντο του Χολ στο 20′.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 10/17 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 4/9 βολές, 16 ριμπάουντ (6 εξ αυτών επιθετικά!), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Απίστευτο… Από τη μεριά της, η Μονακό είχε 11/15 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 10/10 βολές, 17 ριμπάουντ (3 εξ αυτών επιθετικά), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Ο Σλούκας μέτρησε 9 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές και 2 ασίστ σε 12:49. Όσο για τον Τζέιμς, μπορεί να είχε 11 πόντους, αλλά μόλις με 1/5 τρίποντα και 6/6 βολές.

Διαφορά 11 πόντων με φοβερό Φαλ, αλλά η Μονακό επέστρεψε

Με εκπληκτική κυκλοφορία και ασίστ του Βεζένκοβ στον Φαλ, ο Γάλλος σέντερ έκανε το 38-44, κέρδισε το φάουλ, αλλά έχασε ξανά τη βολή. Ο Φαλ με νέα προσωπική φάση κέρδισε ξανά φάουλ, πετυχαίνοντας και καλάθι. Αυτήν τη φορά, ο Μουσταφά έβαλε τη βολή και «έγραψε» το 38-47 στο 21′. Το +9 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά. Ο Γουόκαπ έκανε τρίτο φάουλ και έδωσε τη θέση του στον Λούντζη, ο οποίος είχε ένα μικρό πέρασμα από το ματς και στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Φαλ πέρασε σε ρόλο πασέρ και τροφοδότησε τον Βεζένκοβ στην αδύναμη πλευρά της άμυνας και ο φόργουορντ του Ολυμπιακού κάρφωσε για το 38-49 στο 22′. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν 7-0 σερί στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Φαλ είχε φτάσει τους 11 πόντους με 5/5 δίποντα και μία ασίστ. Η Μονακό αντέδρασε και μείωσε σε 44-29 με τρίποντο του Τόμας και καλάθι και φάουλ του Χολ (4/4 δίποντα) στο 23′. Η ζημιά, όμως, ήταν το τρίτο φάουλ του Φαλ, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Ζαν-Σαρλ.

Με ένα «αεροπλανικό» καλάθι και φάουλ του Τζέιμς (ταμπλό και μέσα), η γαλλική ομάδα μείωσε σε 47-49, «τρέχοντας» δικό της σερί 7-0 για το 47-49 στο 23′. Αμέσως, ο Σλούκας πήρε τη θέση του Λούντζη. Ο Βεζένκοβ «ξεμπλόκαρε» τον Ολυμπιακό και πραγματοποίησε το 47-52 στο 24′ με καλάθι και φάουλ από κάτω, αξιοποιώντας την ασίστ του Ζαν-Σαρλ.

Το ζητούμενο για τους Πειραιώτες ήταν να μη «θολώσουν» και να διατηρήσουν τον έλεγχο. Η άμυνα ήταν πολύ καλή (και το κενό του Γουόκαπ, εμφανές, όταν δεν έπαιζε), η επίθεση σε υψηλό επίπεδο όταν έπρεπε. Ο Ντόρσεϊ τα είχε «σπάσει» με 0/6 τρίποντα και ο Μπέικον μείωσε σε 49-52 στο 24′. Με 2/2 βολές ο Μπέικον μείωσε στον πόντο (51-52) στο 25′. Το ματς ήταν ντέρμπι.

Η διαφορά των 11 πόντων του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο εξανεμίστηκε γρήγορα. Ο Σλούκας με 2/2 βολές σημείωσε το 51-54 στο 25′. Πάντως, έστω και οριακά, είχε το προβάδισμα. Ο Ντόρσεϊ έσπασε το ρόδι από το τρίποντο (1/7) για το 51-57 στο 25′, όμως ο Μπέικον με σόλο μείωσε σε 53-57 στο 26′.

Ο Βεζένκοβ με έξοχη ενέργεια έκανε το 53-59 στο 27′, αλλά η Μονακό «απάντησε» με 9-0 σερί (κάρφωμα Χολ, τρίποντο Μπέικον, δίποντο Τόμας, δίποντο Τζέιμς), κάνοντας το σκορ 62-59 στο 29′. Με ένα περίεργο καλάθι του Ντόρσεϊ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 62-61 και ο Χολ με 1/2 βολές «έγραψε» το 63-61. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με καλάθι του Τόμας και το σκορ 65-61 υπέρ της Μονακό. Οι Ερυθρόλευκοι δέχθηκαν 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Επίσης, στο 25′, είχαν μόλις 3 λάθη, αλλά έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 7 λάθη.

Τεράστια ζημιά από Μπέικον, Τόμας και Χολ

Οι Γουόκαπ και Φαλ επέστρεψαν στην τέταρτη περίοδο, έχοντας από 3 φάουλ. Ο Τόμας με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 67-61 στο 32′ (έχασε τη βολή), παίρνοντας το τρίτο φάουλ του Βεζένκοβ. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν εξαιρετικός και με τρίποντο έκανε το 70-61 στο 32′, φτάνοντας τους 16 πόντους. Στο 8-0 το σερί της Μονακό. Ο κόουτς Μπαρτζώκας πήρε τάιμ-άουτ.

Ο Γουόκαπ μείωσε σε 70-64 με τρίποντο στο 33′. Ανάσα… Ο Ολυμπιακός είχε «σφυγμό» και με δεύτερο σερί τρίποντο στην «αδύνατη» πλευρά, αυτήν τη φορά από τον Παπανικολάου (3/5), ο Θρύλος μείωσε σε 70-67 στο 34′. Ο «Παπ» με εκπληκτική ατομική ενέργεια πήρε την εσωτερική και κάρφωσε με μανία στο καλάθι, μειώνοντας σε 70-69 στο 35′. Γρήγορο 8-0 σερί και ο Ομπράντοβιτς κάλεσε επειγόντως τάιμ-άουτ. Ζηλευτή αντίδραση από την ερυθρόλευκη αρμάδα και το ματς παρέμενε στο όριο.

Ο Ολυμπιακός έβγαζε τις άμυνες και με λέι-απ του Βεζένκοβ από ασίστ του Σλούκα προσπέρασε σε 70-71 στο 35′ με 10-0 σερί! Ο Τζέιμς έκανε άμεσα το 72-71, αλλά ο Σλούκας με τρίποντο σημείωσε το 72-74 στο 36′. Τι ματς. Ο Μπέικον ισοφάρισε σε 74-74 στο 36′ με τζαμπ-σουτ. Ο Σλούκας έκανε λάθος στην επαναφορά, ο Λι έκλεψε την μπάλα και ο Μπέικον στον αιφνιδιασμό έκανε το 76-74 στο 37′, φτάνοντας τους 19 πόντους με 7/11 δίποντα.

Το παιχνίδι κρεμόταν σε μία κλωστή. Είχαμε φτάσει 02:09 πριν από το τέλος. Ο Ολυμπιακός σημάδευε αμυντικά τον Μπέικον. Με τρίποντο του Σλούκα ακριβώς στο 38′, ο Θρύλος πέρασε μπροστά με 76-77. Ο Τζέιμς έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο. Ο Μπέικον, όμως, ήταν ασταμάτητος και με νέο δίποντο έκανε το 78-77, 53 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Ο Σλούκας έψαξε να βρει τον Φαλ, αλλά ο Χολ έκλεψε την μπάλα. Απέμεναν 30 δευτερόλεπτα και η Μονακό είχε την επίθεση. Ο Μπέικον αστόχησε στην προσπάθεια για δίποντο και ο Σλούκας πήρε την τελευταία επίθεση (αφού αρχικά έψαξε το μις-ματς και τον Φαλ), αλλά δεν βρήκε στόχο από το τρίποντο και η Μονακό πήρε τη νίκη με 78-77 στο Πριγκιπάτο.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77.

Οι διαιτητές: Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία), Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία), Τόμισλαβ Χόρντοβ (Κροατία).