16.1 C

Madrid Open: Σπουδαία Σάκκαρη, λύγισε με ανατροπή την Κις και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο

Σάκκαρη από ατσάλι «σκούπισε» την Κις με τρομερή ανατροπή και πανηγύρισε μία μεγάλη πρόκριση στον β' γύρο του Madrid Open

Mαρία Σάκκαρη από ατσάλι στη Μαδρίτη!

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια υπέταξε με ανατροπή (2-1) την σπουδαία Αμερικανίδα Μάντισον Κις και με τρομερά ψυχικά αποθέματα εξασφάλιση την πρόκρισή της στον β’ γύρο του Madrid Open αποδεικνύοντας ξανά ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και πολλές αντοχές η Σάκκαρη εμφάνισε τον καλύτερο της εαυτό και παρά το χαμένο πρώτο σετ στο τάι μπρέικ (6-7) βρήκε τη δύναμη να επιστρέψει στο ματς και να «σκουπίσει» την αντίπαλό της με 6-3 και 6-4 στη συνέχεια φτάνοντας στη νίκη με ανατροπή και εξασφαλίζοντας με τσαγανό την πρόκριση στην επόμενη φάση του WTA τουρνουά στη Μαδρίτη.

Η «Σακ» (νο.5 στον κόσμο) μπορεί να βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από το πρώτο σετ ωστόσο δεν τα παράτησε και με φοβερά χτυπήματα απέναντι στο νο.22 της παγκόσμιας κατάταξης και ποιοτικό τένις έφερε την ισοφάριση και στη συνέχεια ολοκλήρωσε το έργο της με στυλ για το τελικό 2-1 που τη φέρνει στη φάση των «32» του τουρνουά.

Στον επόμενο γύρο η Μαρία θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στη Λέιλα Φερνάντες (Νο20) και την Ντάρια Κασάτκινα (Νο23), αθλήτριες που επίσης βρίσκονται κοντά στο top-20.

ΤΑ ΣΕΤ: 6-7, 6-3, 6-4.